POCZDAM z pałacem Cecilienhof


TORUŃ: Wyjazd godz. 4.30 - parking przy dworcu Toruń Miasto

POCZDAM - KRÓLESTWO PAŁACÓW I OGRODÓW
Jeszcze nie tak dawno leżał w cieniu pobliskiego Berlina, dziś jest najdroższym miejscem do życia we wschodnich Niemczech. Poczdam do niesamowite miejsce, przesiąknięte historią, naszpikowane zabytkami klasy światowej i jednocześnie z mnóstwem terenów rekreacyjnych. Miasto oferuje o wiele więcej niż słynny Pałac Sanssouci. Pałaców jest tu 20, bardzo interesujące są dzielnice rosyjska i holenderska. Poczdam jest nie tylko piękny i dostojny, ale przede wszystkim przyjemny, smaczny i spokojny.

PAŁAC CECILIENHOF
W centrum opinii światowej pałac znalazł się jako miejsce obrad przedstawicieli koalicji antyhitlerowskiej, które odbyły się tu w dniach 17 lipca-2 sierpnia 1945 r. Pomieszczenia na parterze zostały specjalnie przygotowane jako sala obrad, a gabinety przywódcy ZSRR – Józefa Stalina, brytyjskiego premiera – Winstrona Churchilla oraz prezydenta USA – Harry‘ ego Trumana specjalnie umeblowane. Jeszcze dziś można je zwiedzać jako historyczne miejsce Konferencji Poczdamskiej. W Wielkiej Sali podpisano deklarację poczdamską, która ustaliła powojenne zmiany polityczne i terytorialne w zakresie Niemiec i Europy. Zwiedzanie pałacu z zestawem słuchawkowym.

ALEKSANDRÓWKA - DZIELNICA ROSYJSKA
Kiedy w roku 1824 umarł car Aleksander I król Pruski postanowił postawić żywy pomnik przyjaźni niemiecko-rosyjskiej. W hołdzie carowi wybudował w Poczdamie 13 domów inspirowanych syberyjską architekturą ludowo-wojskową, w których zamieszkali członkowie rosyjskiego chóru wojskowego. Domy zostały tak zaprojektowane, aby rodziny mogły wykarmić się same. Każdy z nich miał ogromny ogród z licznymi drzewami owocowymi, w sumie w 13 ogrodach zasadzono ich około 800. Domy wcale nie są zbudowane z drewna, tylko z cegieł pokrytych drzewem. Mieszkanie w Aleksandrówce wiązało się z pewnymi, nietypowymi ograniczeniami. Jeżeli myślicie, że była to zasłużona nagroda, jesteście w błędzie. Śpiewacy musieli na przykład poślubić lokalną dziewczynę i spłodzić z nią syna, jeżeli urodziła się córka, tracili dom. Jedna rodzina próbowała obejść ten wymysł i na czas kontroli „pożyczyła” dziecko od sąsiadów, wszystko się wydało i od tej pory strażnik czuwał przy każdym porodzie. Strażnik mieszkał i kontrolował członków chóry z domu numer 1, w którym dziś znajduje się niezła rosyjska restauracja. Dziś w Aleksandrówce mieszkają tylko dwie rodziny, których prapradziadkowie byli pierwszymi mieszkańcami rosyjskiej dzielnicy w Poczdamie.

BRAMA NAUEŃSKA
Neogotycka brama miejska znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie dzielnicy holenderskiej. Wraz z Bramą Myśliwską i Brama Brandenburską jest jedną z trzech zachowanych bram miejskich w Poczdamie. Ponadto stanowi, obok pierwszych neogotyckich budynków w Anglii najstarszy przykład neogotyckiej architektury w Europie.

DZIELNICA HOLENDERSKA
Ścisłe centrum Poczdamu wygląda mało niemiecko, za to bardzo holendersko. Dzielnica holenderska wybudowana została w pierwszej połowie XVII wieku z pobudek czysto praktycznych, była osiedlem dla rzemieślników holenderskich pracujących przy rozbudowie Poczdamu. Jest ona największym zespołem architektury holenderskiej w Europie, oczywiście poza Holandią. Wystarczy przejść kilkaset metrów z Sanssouci  czy starego miasta i 134 domy z czerwonej cegły w stylu holenderskiego baroku przeniosą Ciebie w inny świat. Pomiędzy nimi poczujesz się naprawdę jak w Holandii. Ale nie zawsze tak było. Za czasów komunizmu dzielnica była bardzo zaniedbana, po upadku muru berlińskiego odrestaurowano ją i tchnięto w nią nowe życie.

KOŚCIÓŁ ŚW. MIKOŁAJA
Świątynia powstała na zlecenie króla Fryderyka Wilhelma III, który zlecił projekt architektowi Karlowi Friedrichowi Schinklowi. Kościół ukończono i wyświęcono w 1837 roku. Ze względu na wysokie koszty, na tym etapie budowla została oddana wiernym bez potężnej kopuły wieńczącej dach. Dobudowano ją dopiero w latach 1843-1850 za panowania króla Fryderyka Wilhelma IV. Świątynia zyskała wtedy też cztery narożne wieże. Kościół był ozdobą Poczdamu do kwietnia 1945 roku, kiedy to podczas nalotów alianckich został poważnie uszkodzony, a dzieła zniszczenia dokończyła armia radziecka, która zdobywała miasto pod koniec II wojny światowej. Odbudowa świątyni ciągnęła się przez kilka dekad, rozpoczęto ją tuż po zakończeniu wojny, a ukończono w 1981 roku. Kościół jest budowlą na planie krzyża greckiego, szczyt na którym spoczywa kopuła ozdobiony jest korynckimi kolumnami a wyżej jońskimi pilastrami. Wejście do świątyni ozdabia portyk z trójkątnym frontonem, wspartym na sześciu korynckich kolumnach. Wnętrza świątyni są obszerne i dosyć skromne, obecnie ściany zdobią malowidła autorstwa Petera von Corneliusa.

PAŁAC MIEJSKI
Pierwotnie na terenie pałacu mieściły się średniowieczne budowle, takie jak drewniano-ziemny fort oraz, w późniejszych czasach, kamienny zamek. W XVI wieku zamek ten został zastąpiony przez renesansową rezydencję pierwszej żony elektora Joachima Fryderyka. Kilkadziesiąt lat po śmierci drugiej żony władcy, która przejęła zamek po swej poprzedniczce, został on nabyty przez Fryderyka Wilhelma I. Wielki Elektor na miejscu rezydencji wybudował barokowy kompleks pałacowy. Kompleks ten służył kolejnym władcom państwa, zarówno królom Prus, jak i cesarzom niemieckim jako oficjalna rezydencja mieszkalna. Był wielokrotnie modernizowany i przebudowywany. Największa z przebudów miała miejsce za rządów Fryderyka II Wielkiego, kiedy to fasadom pałacu nadano rokokowy wygląd. Po I wojnie światowej i upadku monarchii w Niemczech pałac był wykorzystywany jako siedziba władz miejskich oraz na cele muzealne.

BRAMA BRANDENBURSKA
Poczdam ma również swoją Bramę Brandenburską, którą wybudowano w 1771 r. w miejscu starszej bramy miejskiej. Wyburzono ją z rozkazu Fryderyka Wielkiego pod koniec wojny siedmioletniej. Nowa brama miała być symbolem zwycięstwa na wzór rzymskiego łuku triumfalnego. W 1843 r. poszerzono ją o dwa boczne przejścia, aby usprawnić przepływ pieszych. Od 1900 r. kiedy wyburzono mury miejskie Brama Brandenburska, pozostała budowlą wolnostojącą. Przez Bramę Brandenburską wchodzimy na deptak, który jest najpopularniejszym bulwarem w mieście z licznymi barami, lodziarniami i restauracjami. W okresie letnim deptak zamienia się jedną wielką, tętniącą życiem uliczną kawiarnię.

Czas wolny do indywidualnej dyspozycji.

TORUŃ: Powrót z wycieczki ok. godz. 23.00


Cennik:
320 zł/os. + 15 €/os. - wszyscy uczestnicy
KAŻDY UCZESTNIK MUSI POSIADAĆ WAŻNY DOWÓD LUB PASZPORT!

Cena wycieczki zawiera:
- przejazd autokarem oraz opłaty drogowe

- realizacja programu, wstęp do Cecilienhof
- usługi pilockie i przewodnickie po Poczdamie
- ubezpieczenie

Zgłoszenia na wycieczkę:

- TYLKO telefonicznie lub przez formularz zgłoszeniowy ❗️
1. ☎️ 669 067 081
2. ☎️ 570 104 750

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY