PIELGRZYMKA 2 DNIOWA: ŚWIĘTOKRZYSKIE – SANDOMIERZ

Dzień 1
ZAGNAŃSK: DĄB BARTEK
Dąb Bartek to najsłynniejsze polskie drzewo. Stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych okolicy i Gór Świętokrzyskich. Swoją popularność zawdzięcza swej budowie, ale głównie wiekowi. Dąb Bartek mierzy obecnie 30 metrów wysokości, obwód pnia na wysokości 1,3 m wynosi 9,85 m, a średnica korony to ok. 40 metrów. Z historią dębu związane jest wiele legend. Według niektórych z nich w jego cieniu odpoczywali Bolesław Krzywousty i Jan III Sobieski.

WĄCHOCK: KLASZTOR CYSTERSKI
Myliłby się ten, który uważa, że Wąchock to tylko sołtys, żarty i oryginalni mieszkańcy. Wąchock to miasto, w którym kiedyś kwitła gospodarka i handel, a swój rozwój w dużej mierze zawdzięcza cystersom sprowadzonym na te ziemie już w 1179 roku. Mówi się, że wpływ cystersów na kształtowanie się Wąchocka był tak wielki, że ich historia tworzy jedną całość i nie powinna być traktowana oddzielnie. Dzięki cystersom w XIII wieku powstał ceglany gmach opactwa. Dotrwał on do dziś i stanowi jeden z najważniejszych obiektów Szlaku Cysterskiego i Romańskiego w Europie. Przepiękny kościół oraz unikatowe zbiory zgromadzone w klasztornym muzeum tworzą miejsce, w którym historia spotyka się wąchockim humorem. I tworzą jeden, wyjątkowy wizerunek tego miasta.

ŚWIĘTY KRZYŻ: SANKTUARIUM, OPACTWO BENEDYKTYŃSKIE, KRYPTY
Jest to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Znajduje się niemal na szczycie zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem. Relikwie Krzyża Świętego podarował w XII w. św. Emeryk syn węgierskiego króla Stefana. W średniowieczu Święty Krzyż był jednym z najważniejszych ośrodków intelektualnych i kulturalnych w Polsce. Mnisi przechowywali cenne dzieła sztuki, literatury i nauki, prowadzili warsztat, w którym przepisywali księgi, m.in. Kazanie Świętokrzyskie i prowadzili badania przyrodnicze i naukowe. Na Świętym Krzyżu jest pochowanych wiele znakomitych osobistości, m.in. książę Jeremi Wiśniowiecki.

ŁYSA GÓRA: GOŁOBORZE ŚWIĘTOKRZYSKIE
Gołoborza tworzą rozległe, bezleśne - „gołe od boru” powierzchnie, pokryte skalnym rumowiskiem. Można uznać je za wizytówkę Gór Świętokrzyskich. Gołoborza świętokrzyskie powstały ponad 500 mln lat temu. Zbudowane są z kambryjskiego piaskowca kwarcytowego. Występują na północnym i południowym stoku pasma Łysogór poniżej górnej granicy lasu. Obecnie zajmują około 22 ha, ale ich powierzchnia ulega zmniejszeniu, gdyż gołoborza nieustannie, choć bardzo powoli zarastają.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 2
Śniadanie, wykwaterowanie.
SANDOMIERZ: STARE MIASTO
Sandomierz to miasto niezwykle malowniczo położone na siedmiu nadwiślańskich wzgórzach, co sprawia że często bywa nazywane małym Rzymem, choć zdecydowanie mocniej przyległ do niego przydomek królewskiego miasta, gdzie bywali w przeszłości polscy królowie i książęta.

SANDOMIERZ: BRAMA OPATOWSKA
To główny zabytek miasta, jedna z niegdyś czterech bram wchodzących w kompleks murów obronnych Sandomierza, wzniesiona przez króla Kazimierza Wielkiego. Jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych miasta, bardzo chętnie odwiedzana przez turystów.

SANDOMIERZ: BAZYLIKA KATEDRALNA NARODZENIA NMP
To gotycka świątynia wzniesiona z fundacji Kazimierza Wielkiego w średniowieczu. Wystrój wnętrza jest barokowy i rokokowy, w prezbiterium znajdują się freski bizantyjsko - ruskie z pierwszej połowy piętnastego wieku. W skarbcu katedralnym przechowywane są cenne pamiątki związane z historią.

SANDOMIERZ: MUZEUM OJCA MATEUSZA
Odwiedzający wejdą do kościoła, odwiedzą pokój biskupa, plebanię, posterunek policji i celę. Niecodzienną atrakcją są naturalnych rozmiarów postaci woskowe aktorów. Można zobaczyć przy pracy księdza Mateusza Żmigrodzkiego, gospodynię Natalię Borowik oraz policjantów – Oresta Możejkę i Mieczysława Nocula. A co najważniejsze, można robić zdjęcia do woli i fotografować się z aktorami.

SANDOMIERZ: PODZIEMNA TRASA TURYSTYCZNA
Trasa składa się z 34 połączonych ze sobą pomieszczeń, położonych na głębokości do 12 metrów pod ziemią. Długość trasy liczy 470 metrów. W części sal znajdują się ekspozycje związane z historią Sandomierza, życiem codziennym jego mieszkańców oraz tutejszym rzemiosłem.


Cena uzależniona jest od liczby uczestników pielgrzymki.
Zainteresowanych prosimy o kontakt z biurem.


W ramach oferty:
- przejazd autokarem oraz opłaty drogowe
- 1 nocleg, 1 obiadokolacja, 1 śniadanie
- realizacja programu i bilety wstępu
- usługi pilockie i przewodnickie
- ubezpieczenie NNW

Kontakt z biurem:
- telefonicznie 570 104 750
- mailowo wycieczki@amicustravel.pl


AMICUS TRAVEL