PIELGRZYMKA 3 DNIOWA: KASZUBY – GDAŃSK – WEJHEROWO

Dzień 1
SZYMBARK: CENTRUM EDUKACJI I PROMOCJI REGIONU
W miejscowości tej znajduje się muzeum skansen a w nim wpisana w 2002 roku do księgi Rekordów Guiness`a najdłuższa deska świata. Deska ta została wycięta z Daglezji o wysokości aż 51,2 metrów. Ta słynna nie tylko w Polsce deska ma długość aż 36,83 metrów i jest dłuższa od poprzedniej rekordowej deski, która powstałą w Austrii. Przy jej produkcji pracowało aż trzysta osób produkując trociny o łącznej masie około trzystu kilogramów. Kolejną atrakcją jaką posiada Skansen w Szymbarku jest Dom Sybiraka, będący drewnianą budowlą przywiezioną aż spod Irkucka. Dom ten został zbudowany przez Polaków, którzy zostali zesłani na Syberię przed około 240 laty. Obok tego niepowtarzalnego, wywołującego wiele emocji domu znajduje się model sowieckiego łagra, w którym można zobaczyć unikatowe zdjęcia. Nieopodal stoją wagony doczepione do lokomotywy, które zmuszają do zastanowienia się nad najbardziej okrutnymi losami syberyjskich zesłańców. Stały się one symbolem wojennych losów Polaków. Największą atrakcją skansenu jest Dom do Góry Nogami, w którym można pospacerować po suficie i sprawdzić, czy nie zwariuje nam od tego błędnik. W dalszej części zwiedzania skansenu wejdziemy także do podziemnego bunkra TOW „Gryfa Pomorskiego” oraz zobaczymy największy koncertujący fortepian świata.

WIEŻYCA: WIEŻA WIDOKOWA
Góra Wieżyca jest najwyższym wzniesieniem pasma morenowych Wzgórz Szymbarskich i jednocześnie najwyższym punktem całego Niżu Polskiego. Na szczycie Wieżycy znajduje się wieża widokowa o nazwie Kaszubska Wieża Widokowa, z której rozciąga się przepiękny widok na pobliskie okolice.

CHMIELNO: RODZINNE MUZEUM CERAMIKI KASZUBSKIEJ
Charakterystycznymi motywami, które już od 100 lat zdobią wyroby z zakładu Neclów to różdżka bzu, mały i duży tulipan, gwiazda kaszubska, rybia łuska, wianek kaszubski oraz lilia. Elementami, które wpływają na niezwykłość i oryginalność ceramiki są kompozycja ornamentyki, kolorystyka, różnorodność kształtów oraz sposób formowania masy plastycznej. Wszystko to można tu zobaczyć a nawet samemu wykonać. Oprócz tego można prześledzić cały proces powstawania wyrobów i poznać historię garncarskich tradycji Neclów, o której opowiadają z dumą Karol i Rafał Neclowie kontynuujący rodzinną tradycję.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 2
Śniadanie.
GDAŃSK: MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ
To opowieść o tragicznym doświadczeniu II Wojny Światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach. Wystawę główną tworzą trzy bloki narracyjne: „Droga do wojny”, „Groza wojny” oraz „Długi cień wojny”. Na wystawie głównej znajduje się ok. 2 tys. eksponatów, ale nie zabrakło tam również nowoczesnych stanowisk multimedialnych, których jest ok. 240. Zwiedzający za ich pomocą mogą przeglądać archiwalne fotografie i filmy, obejrzeć relacje świadków tamtych wydarzeń, zapoznać się z interaktywnymi mapami prezentującymi militarne potyczki czy zmiany granic państw w czasie II wojny światowej. Zaaranżowano tu również przestrzeń, w której prezentowane są eksponaty obrazujące życie codzienne w czasie II Wojny Światowej.

GDAŃSK: STARE MIASTO
Zwiedzając Stare Miasto łatwo można poczuć się jak w średniowieczu. W przeważającej liczbie ulice mają taki sam plan jak w średniowieczu, a część z nich nazywa się tak samo od ponad 500 lat.

Zwiedzanie z przewodnikiem:
- Droga Królewska – gdzie znajdują się najważniejsze zabytki Starego Miasta
- Katownia – w przeszłości więzienie z celą śmierci, obecnie Muzeum Bursztynu
- Złota Brama - brama miejska, arcydzieło sztuki gdańskiego złotego wieku
- Ratusz Głównego Miasta – siedziba Muzeum Historycznego Miasta Gdańska
- Długi Targ z symbolem miasta Fontanną Neptuna
- Dwór Artusa – miejsce spotkań zamożnego mieszczaństwa
- Brama Zielona – najokazalsza brama wodna Gdańska
- Długie Pobrzeże z Żurawiem – najstarszym zachowanym dźwigiem portowym w Europie

GDAŃSK: BAZYLIKA MARIACKI I WEJŚCIE NA WIEŻĘ
Bazylika jest największą w Europie świątynią wybudowaną z cegły. Potężne jej mury i wieże wznoszą się wysoko nad panoramą miasta oraz nad rozległą okolicą. Świątynia budowana była etapami przez 159 lat.

GDAŃSK: WESTERPLATTE
W latach 1926–1939 eksklawa Rzeczypospolitej Polskiej wewnątrz terytorium Wolnego Miasta Gdańska, symbol wybuchu II Wojny Światowej. Na terenie Westerplatte funkcjonowała Wojskowa Składnica Tranzytowa, której obrona we wrześniu 1939 roku stała się symbolicznym początkiem II wojny światowej oraz polskiego oporu przeciw agresji III Rzeszy. Zwiedzanie miejsca bohaterskiej obrony Półwyspu przez żołnierzy majora Henryka Sucharskiego.

GDAŃSK: MOLO W BRZEŹNIE
Historyczne molo w Brzeźnie, będące przedłużeniem ul. Zdrojowej, powstało w roku 1900 i miało 100 m długości. W latach międzywojennych zostało rozbudowane do 250 metrów i 6 m szerokości. Spacer po molo i pobyt na plaży.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 3
Śniadanie, wykwaterowanie.
GDAŃSK: KONCERT ORGANOWY W KATEDRZE OLIWSKIEJ
Kościół jest licznie odwiedzany przez turystów, głównie dzięki XVIII-wiecznym organom posiadającym prawie 8000 piszczałek. Warto wysłuchać 20-minutowego koncertu, w czasie którego uwagę przykuwają liczne ruchome elementy organów.

GDAŃSK: PARK OLIWSKI
Powstanie Parku Oliwskiego związane jest z działalnością zakonu Cystersów. Cystersi zarządzali terenem nad Potokiem Oliwskim, na którym zbudowali klasztor, a następnie zaczęli zagospodarowywać przestrzeń wokół, tworząc ogród, stawy i aleje, nasadzając zioła i rośliny ozdobne. Powstające przez lata aleje, stawy, nasadzenia i elementy małej architektury stworzyły przestrzeń jedyną w swoim rodzaju – miejsce rodzinnych spacerów, spotkań, a także wydarzeń kulturalnych.

WEJHEROWO: SANKTUARIUM PASYJNO – MARYJNE
Wejherowo to jedno z najważniejszych miejsce pielgrzymkowych na Kaszubach. Co roku pielgrzymuje tu pieszo ponad 70 grup. Ze względu na rolę, jaką odegrało w swojej historii uważane jest za duchową stolicę Kaszub. Sanktuarium to kompleks z kościołem i Kalwarią nazywaną Jerozolimą Kaszubską. Kalwarię tworzy 25 kaplic rozlokowanych na wzgórzach wokół miasta. Pod każdą z nich znajduje się garść ziemi z Ziemi Świętej. Cały szlak kalwaryjski liczy 5 kilometrów. W kościele klasztornym znajduje się Cudowny Obraz Matki Bożej Wejherowskiej. Madonna Wejherowska czczona jest w tytule Uzdrowienia Chorych na duszy i ciele.


Cena uzależniona jest od liczby uczestników pielgrzymki.
Zainteresowanych prosimy o kontakt z biurem.


W ramach oferty:
- przejazd autokarem oraz opłaty drogowe
- 2 noclegi, 2 obiadokolacje, 2 śniadania
- realizacja programu i bilety wstępu
- usługi pilockie i przewodnickie
- ubezpieczenie NNW

Kontakt z biurem:
- telefonicznie 570 104 750
- mailowo wycieczki@amicustravel.pl


AMICUS TRAVEL