PIELGRZYMKA 3 DNIOWA: KRAKÓW – TYNIEC
Dzień 1
KRAKÓW: KOŚCIÓŁ ŚW. STANISŁAWA KOSTKI NA DĘBNIKACH
Miejsce, w którym młody Karol Wojtyła przed obrazem Matki Bożej Wspomożenia Wiernych wymodlił swoje powołanie kapłańskie. Jako ksiądz Karol Wojtyła, późniejszy Papież Jan Paweł II, odprawił tu swoją Mszę św. prymicyjną w dniu 3 listopada 1946 roku.
KRAKÓW: DOM PRZY TYNIECKIEJ 10
Karol Wojtyła i jego ojciec zamieszkali przy Tynieckiej 10 po przeprowadzce do Krakowa w 1938 roku. Ojciec i syn zajmowali tu dwa nieduże pokoje na najniższej kondygnacji. To w tym domu Wojtyła po powrocie z pracy 18 lutego 1941 roku znalazł ciało swojego ojca, który zmarł na atak serca. Przy Tynieckiej mieszkał z przerwami do 1944 roku.
KRAKÓW: KATEDRA NA WAWELU, DZWON ZYGMUNTA, KRYPTY KRÓLEWSKIE
W Katedrze przy konfesji św. Stanisława nazywanej "Ołtarzem Ojczyzny" polscy królowie składali trofea wojenne. Król Władysław Jagiełło zawiesił tam zdobyte pod Grunwaldem chorągwie krzyżackie, a Jan III Sobieski sztandar turecki zdobyty po zwycięstwie pod Wiedniem. W Wieży Zygmuntowskiej w 1521 roku umieszczono Dzwon Zygmunta, który bije tylko w chwilach ważnych dla Krakowa i dla Polski. W kryptach katedry spoczywają polscy święci, władcy oraz najwybitniejsi przywódcy i poeci.
KRAKÓW: STARE MIASTO
Stare Miasto to miejsce magiczne. Przez stulecia królowie i ich ważni goście wjeżdżali do Krakowa przez Bramę Floriańską, mijali Rynek Główny i ulicami Grodzką oraz Kanoniczną docierali do Wawelu. Różnorodne stylowo kamieniczki, piękne rezydencje, wielowiekowe kościoły, majestatyczne obiekty uniwersyteckie oraz niezapomniany Wawel sprawiają, że łatwo tu zapomnieć o nowoczesności.
Spacer z przewodnikiem:
- Ulica Kanonicza z domem Jana Długosza
- Kościół św. Andrzeja i Kościół św. Piotra i Pawła
- Ulica Franciszkańska z Oknem Papieskim
- Kościół św. Franciszka z Asyżu i witraż Stanisława Wyspiańskiego „Bóg Ojciec”
- Historyczny dziedziniec Uniwersytetu Jagiellońskiego
- Rynek Główny, Kościół Mariacki i Sukiennice
- Ulica Floriańska, Brama Floriańska, Barbakan i Planty
Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.
Dzień 2
Śniadanie.
KRAKÓW: KOŚCIÓŁ NA SKAŁCE
Kościół na Skałce kojarzony jest przede wszystkim z męczeńską śmiercią biskupa Stanisława ze Szczepanowa. Brutalnego morderstwa miano dokonać podczas sprawowania przez biskupa mszy św. w kościele na Skałce. Według tradycji porozrzucanych przed kościołem, pokrwawionych części ciała biskupa Stanisława pilnowały wielkie orły. Pierwotnie biskupa pochowano właśnie na Skałce, a po 10 latach trumnę przeniesiono do wawelskiej katedry. Obecnie wewnątrz kościoła, w ołtarzu kaplicy św. Stanisława, możemy zobaczyć pień, na który w momencie śmierci padły krople krwi biskupa. Na ścianie kaplicy, umieszczono zachowane resztki kamiennych stopni ołtarza, na których rozsierdzony król miał zabić męczennika.
KRAKÓW: KRYPTA ZASŁUŻONYCH
Znajdująca się pod kościołem na Skałce jednonawowa krypta, częściowo wykuta w skale, jest miejscem pochówku wielkich Polaków, zasłużonych dla kultury, nauki i sztuki. Spoczywają tu: Jan Długosz, Józef Ignacy Kraszewski, Adam Asnyk, Jacek Malczewski, Karol Szymanowski, Czesław Miłosz.
KRAKÓW: DZIELNICA ŻYDOWSKA KAZIMIERZ
Krakowski Kazimierz jest miejscem szczególnym, ukształtowanym przez wielowiekowe sąsiedztwo chrześcijańsko-żydowskie. Była to autonomiczna enklawa gdzie Żydzi rządzili się w niej samodzielnie a nad sobą mieli tylko króla, w którego imieniu władzę sprawował wojewoda krakowski. Współcześnie Kazimierz jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Krakowa. Ta tętniąca życiem kulturalnym i artystycznym dzielnica, przyciąga szczególnie tych, którzy pragną poczuć ducha krakowskiej bohemy.
KRAKÓW: SANKTUARIUM ŚW. BRATA ALBERTA I OBRAZ ECCE HOMO
Obraz Ecce Homo swą głębią wyraża duchową drogę Brata Alberta, od Adama - artysty malarza do Ojca Ubogich. Jest najwybitniejszym dziełem artystycznym Adama Chmielowskiego, ale jest przede wszystkim wyrazem jego zmagań o autentyczną, ewangeliczną miłość Boga i bliźniego. Zmagań, które zakończyły się oddaniem swego życia Bogu w służbie najbiedniejszym i najbardziej poniżonym bliźnim. W zdeprawowanych twarzach żebraków i włóczęgów Brat Albert dostrzegł Znieważone Oblicze Chrystusa. Doświadczywszy tego zrozumiał, że swojego obrazu na płótnie już nie dokończy, lecz będzie odnawiał wizerunek Boga w człowieku zdeprawowanym i odepchniętym przez innych.
KRAKÓW: CMENTARZ RAKOWICKI
Odwiedzając Cmentarz Rakowicki warto przespacerować się aleją wiodącą w lewo od głównego wejścia, aby zobaczyć najstarsze płyty epitafijne z lat 1803-1830 oraz pomniki z pierwszej połowy XIX wieku. Spacerując główną aleją dojdziemy do grobu Jana Matejki, wybitnego malarza, przedstawiciela historyzmu, którego obrazy przedstawiały najważniejsze wydarzenia z dziejów Polski. Aleja główna zaprowadzi nas dalej do nagrobka aktorki dobrze znanej po obu stronach oceanu - Heleny Modrzejewskiej. Warto także odwiedzić Aleję Zasłużonych - panteon polskiej kultury współczesnej. Znajdziemy tam m.in. groby Piotra Skrzyneckiego, założyciela kabaretu Piwnica pod Baranami i Marka Grechuty, piosenkarza i poety. Częstym celem odwiedzin na Rakowicach jest także grób Karola, Emilii i Edmunda Wojtyłów - rodziców i brata Jana Pawła II, znajdujący się w części cmentarza przy ulicy Prandoty.
Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.
Dzień 3
Śniadanie, wykwaterowanie.
KRAKÓW: SANKTUARIUM MIŁOSIERDZIA BOŻEGO – KAPLICA Z CUDOWNYM OBRAZEM
Sercem Sanktuarium Bożego Miłosierdzia jest kaplica klasztorna z łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Faustyny. Ta niewielka świątynia wybudowana w kompleksie klasztornym Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia i poświęcona w 1891 roku służyła niegdyś tylko siostrom i ich wychowankom, była świadkiem modlitwy i nadzwyczajnych łask (m.in. objawień Pana Jezusa i Matki Najświętszej), jakie tutaj otrzymała Apostołka Bożego Miłosierdzia. Wraz z jej śmiercią w tym miejscu zostało zdeponowane orędzie o Bożym miłosierdziu, które z woli Chrystusa przekazała Kościołowi i światu. Dlatego łagiewnickie Sanktuarium stało się stolicą kultu Miłosierdzia Bożego, z której to orędzie rozchodzi się na cały świat i do której pielgrzymują ludzie ze wszystkich kontynentów, upraszając wiele łask, o czym świadczą liczne wota umieszczone w gablotach wokół kaplicy.
KRAKÓW: SANKTUARIUM MIŁOSIERDZIA BOŻEGO – BAZYLIKA
Bazylika kształtem przypomina okręt i kojarzy się ze współczesną „arką przymierza”, w której znajdują ocalenie wszyscy pokładający nadzieję w miłosierdziu Bożym. W prezbiterium za dużym kamiennym ołtarzem jest tabernakulum w kształcie kuli ziemskiej z zarysowanymi kontynentami, którą otacza targany silnymi wiatrami krzew, symbolizujący współczesny świat targany różnymi prądami. W ten krzew nad tabernakulum wpisany jest obraz Jezusa Miłosiernego, który przypomina, że w miłosierdziu świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście. 17 sierpnia 2002 roku – w czasie ostatniej pielgrzymki do naszej Ojczyzny –poświęcił nową świątynię i w niej cały świat zawierzył Bożemu Miłosierdziu. Od 6 marca 2003 roku przysługuje jej tytuł bazyliki mniejszej.
KRAKÓW: MUZEUM JANA PAWŁA II
Wystawy obejmują rzeczy osobiste św. Jana Pawła II (w tym wyposażenie pokoju arcybiskupiego z ul. Franciszkańskiej 3), a także bogatą kolekcję tzw. darów papieskich. Są to m.in. oficjalne prezenty ze spotkań z przywódcami z całego świata, pamiątki z pielgrzymek, przedmioty i szaty liturgiczne. Ekspozycja wzbogacona została także o rzeźbę, grafikę i malarstwo współczesne inspirowane życiem i nauczaniem Jana Pawła II. Do wyjątkowych pamiątek należą: tron z dwóch ostatnich pielgrzymek papieskich do Ojczyzny, osobisty różaniec z nasion łzawicy ogrodowej, papieska zastawa stołowa, czerwone tabarro i kompletny strój chórowy.
TYNIEC: OPACTWO BENEDYKTYŃSKIE
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu to najstarszy, istniejący klasztor w Polsce. W swej prawie tysiącletniej historii był świadkiem kształtowania się Państwa Polskiego i ważnym ośrodkiem kultury i duchowości przez wiele wieków. Jan Długosz w czasie swojej bytności w klasztorze w 1467 roku opisuje Tyniec jako „piękny klejnot Ojczyzny”. Współcześnie po latach kasaty i ruiny opactwo tynieckie jest największą wspólnotą benedyktyńską w Polsce, której rytm dnia nadal wyznacza Liturgia godzin, a życie oparte jest na 1500-letniej Regule św. Benedykta. Klasztor otwarty jest dla wszystkich, zarówno pielgrzymów pragnących czerpać z duchowości benedyktyńskiej, jak i turystów, zainteresowanych historią i pięknem miejsca.
Cena uzależniona jest od liczby uczestników pielgrzymki.
Zainteresowanych prosimy o kontakt z biurem.
W ramach oferty:
- przejazd autokarem oraz opłaty drogowe
- 2 noclegi, 2 obiadokolacje, 2 śniadania
- realizacja programu i bilety wstępu
- usługi pilockie i przewodnickie
- ubezpieczenie NNW
Kontakt z biurem:
- telefonicznie 570 104 750
- mailowo wycieczki@amicustravel.pl
AMICUS TRAVEL