GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE-SANDOMIERZ
3 dni


Dzień 1
ZAGNAŃSK: DĄB BARTEK
Dąb Bartek to najsłynniejsze polskie drzewo. Drzewo stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych okolicy i Gór Świętokrzyskich. Swoją popularność zawdzięcza swej budowie, ale głównie wiekowi. Dąb Bartek mierzy obecnie 30 metrów wysokości, obwód pnia na wysokości 1,3 m wynosi 9,85 m, a średnica korony to ok. 40 metrów. Z historią dębu związane jest wiele legend. Według niektórych z nich w jego cieniu odpoczywali Bolesław Krzywousty i Jan III Sobieski.

OBLĘGOREK: MUZEUM HENRYKA SIENKIEWICZA
Położony na skarpie pałacyk, wybudowany został w latach 1900-1902. Pisarz traktował go jako letnią rezydencję. Stoi on w starym parku do którego wiedzie aleja lipowa. Na parterze odtworzono mieszkanie Sienkiewicza – gabinet, salon, jadalnię, palarnię i sypialnię – gdzie zobaczymy galerię portretów rodzinnych, kolekcję broni bliskowschodniej i afrykańskiej, dary jubileuszowe, a także trofea myśliwskie podkreślające łowcze pasje autora W pustyni i w puszczy. Pierwsze piętro mieści wystawę biograficzno – literacką, prezentującą największą w Polsce kolekcję albumów i adresów jubileuszowych. Muzeum posiada bibliotekę liczącą 3500 woluminów. Wśród nich znajdują się książki opatrzone autografem pisarza lub jego pieczątką. Niektóre posiadają na marginesach uwagi skreślone ręką Sienkiewicza, a jeszcze inne dedykacje od tłumaczy.

CHĘCINY: ZAMEK KRÓLEWSKI
Zamek w Chęcinach to jedna z najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych atrakcji w województwie świętokrzyskim. Twierdza podzielona jest na dwie części, zamek dolny na którym znajduje się studnia i kwadratowa baszta południowo-zachodnia oraz jedno z dwóch wejść. Na górnym zamku znajdują się dwie pozostałe baszty. Jedna z nich udostępniona jest dla zwiedzających, rozciąga się z niej piękny widok na całą okolicę. Oprócz tego mieści się tu też skarbiec, gdzie przez pewien okres znajdowały się bogactwa koronne oraz pozostałości po budynku mieszkalnym. W tej części zamku znajduje się też galeria polskich herbów szlacheckich.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 2
Śniadanie.
SANDOMIERZ: BRAMA OPATOWSKA
Zbudowana w XIV - XVI w. - jedna z najlepiej zachowanych bram miejskich w Polsce. Nieopodal pozostały fragmenty średniowiecznych murów obronnych oraz furta dominikańska tzw. "Ucho Igielne". Gotycka brama wjazdowa do miasta wzniesiona w XIV wieku z fundacji Kazimierza Wielkiego. Jedyna jaka zachowała się spośród czterech istniejących. Uznawana była za największą.

SANDOMIERZ: BAZYLIKA NARODZENIA
Jest to gotycka budowla typu halowego z trójbocznie zamkniętym, wydłużonym prezbiterium, nakryta sklepieniami krzyżowo-żebrowymi. Na ścianach prezbiterium zachowały się freski wykonane ok. 1421 roku przez warsztat ruski mistrza Hayla z Przemyśla. Ołtarze i portale Katedry wykonane są z czarnego marmuru a ozdobione marmurem różowym. Są to unikatowe przykłady wyrobów kamieniarskich warsztatów w Czarnej pod Krakowem z XVII i XVIII w. Wnętrze kościoła zdobi wspaniały zespół rokokowych ołtarzy przy międzynawowych filarach.

SANDOMIERZ: RATUSZ
Jest jednym z najpiękniejszych ratuszy renesansowych w Polsce. Zbudowany w XIV w. pierwotnie w kształcie wieży. Budynek jest budowlą ceglaną. Wysoka attyka zakrywa dach. Otynkowana wieża, z arkadowym wejściem do sal parteru pokryta jest blaszanym dachem i zwieńczona orłem z czasów Księstwa Warszawskiego.

SANDOMIERZ: ZBROJOWNIA RYCERSKA
Zbrojownia to niezwykłe miejsce gdzie każdy może na chwilę przenieść się w dawne czasy i na własnej skórze poczuć ciężar z którym zmagał się rycerz przymierzając zbroje rycerzy, husarzy, pikinierów, poznać wagę miecza, szabli. Zbrojownia zajmuje sześć pomieszczeń w gotyckich piwnicach budynku. W owych sześciu salach ekspozycyjnych prezentowana jest broń, opancerzenie, sztandary i proporce żołnierzy polskich od V do X wieku: miecze, piki, halabardy, hakownice, piszczele, pokaźna ilość różnego typu armat od bombard po falkonety. W zbrojowni można nałożyć stroje wojskowe i broń żołnierzy od czasów wojów Mieszka I, przez krzyżowców Henryka Sandomierskiego oraz rycerzy z czasów Zawiszy Czarnego z Garbowa, Mszczuja ze Skrzynna i Dobiesława z Oleśnicy.

SANDOMIERZ: DOM JANA DŁUGOSZA
Zbudowany w 1476 r. z fundacji słynnego historyka - jeden z najlepiej zachowanych gotyckich domów mieszkalnych. Wewnątrz mieści bogate zbiory Muzeum Diecezjalnego. Ufundowany został w 1476 roku przez historyka Jana Długosza, kanonika sandomierskiego. Jest to dwukondygnacyjna, ceglana budowla z wysokimi szczytami i dwuspadowym dachem. Od 1937 roku mieści się tu Muzeum Diecezjalne. Muzeum posiada bardzo cenne zbiory z zakresu malarstwa, rzeźby sakralnej, tkaniny, drobnej plastyki oraz elementów wystroju architektonicznego, jak również sztuki zdobniczej, ceramiki, kolekcji mebli, numizmatyki i archeologii.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 3
Śniadanie, wykwaterowanie.
NOWA SŁUPIA: MUZEUM STAROŻYTNEGO HUTNICTWA – DYMARKI ŚWIĘTOKRZYSKIE
Ślady dawnych piecowisk możemy podziwiać w Muzeum Starożytnego Hutnictwa im. M. Radwana. Zobaczymy tu dymarki – piece do jednorazowego wytopu żelaza, których na tym obszarze doliczono się ponad 300 tysięcy. Piec zbudowany z gliny z dodatkiem sieczki był wypełniany naprzemianległymi warstwami rudy i węgla drzewnego. W procesie wytopu stosowano też nadmuch za pomocą miechów. Metodę taką przynieśli do stóp Łysogór Celtowie. Wytapianie tak dużej ilości żelaza było możliwe dzięki występowaniu tu bogatych złóż rud żelaznych. Z tutejszego żelaza powstawały wysoko cenione i użyteczne przedmioty: ozdoby, narzędzia, a nade wszystko – broń. Wyroby trafiały potem do nabywców nawet w odległych stronach. Muzeum powstało w miejscu odkrycia pozostałości 42 dymarek i to one stanowią najcenniejszą część ekspozycji.

NOWA SŁUPIA: ŚWIĘTOKRZYSKI PARK NARODOWY
Utworzony został w 1950 roku, jako trzeci polski park narodowy. Na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego znajduje się 5 obszarów ochrony ścisłej. ŚPN jest parkiem typowo leśnym, w którym lasy zajmują 95% jego obszaru. Pod względem ekologicznym we florze Parku dominujący udział mają gatunki leśne oraz środowisk podmokłych i bagiennych. Na uwagę zasługuje liczna obecność roślin górskich. Na terenie Parku stwierdzono występowanie ponad 4000 gatunków zwierząt.

ŚWIĘTY KRZYŻ: OPACTWO BENEDYKTYŃSKIE, KRYPTY
Najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Znajduje się niemal na szczycie zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m.n.p.m. Relikwie Krzyża Świętego podarował w XII w. św. Emeryk syn węgierskiego króla Stefana. W średniowieczu Święty Krzyż był jednym z najważniejszych ośrodków intelektualnych i kulturalnych w Polsce. Mnisi przechowywali cenne dzieła sztuki, literatury i nauki, prowadzili warsztat, w którym przepisywali księgi, m.in. Kazanie Świętokrzyskie i prowadzili badania przyrodnicze i naukowe. Na Świętym Krzyżu jest pochowanych wiele znakomitych osobistości, m.in. książę Jeremi Wiśniowiecki.

ŁYSA GÓRA: GOŁOBORZE ŚWIĘTOKRZYSKIE
Gołoborza tworzą rozległe, bezleśne - „gołe od boru” powierzchnie, pokryte skalnym rumowiskiem. Można uznać je za wizytówkę Gór Świętokrzyskich. Gołoborza świętokrzyskie powstały ponad 500 mln lat temu. Zbudowane są z kambryjskiego piaskowca kwarcytowego. Występują na północnym i południowym stoku pasma Łysogór poniżej górnej granicy lasu. Obecnie zajmują około 22 ha, ale ich powierzchnia ulega zmniejszeniu, gdyż gołoborza nieustannie, choć bardzo powoli zarastają.


.Można zmodyfikować program wycieczki o atrakcje:
- Kielce: Muzeum Zabawek i Zabawy
- Kielce: Jaskinie na Kadzielni
- Kielce: Energetyczne Centrum Nauki
- Chęciny: Jaskinia Raj
- Chęciny: Centrum Nauki Leonardo Da Vinci
- Tokarnia: Skansen Wsi Kieleckiej

Cena wycieczki uzależniona jest od liczby uczniów oraz miejsca wyjazdu.
Zainteresowanych prosimy o kontakt z biurem.


W ramach oferty:
- świadczenia: 2 noclegi, 2 obiadokolacje, 2 śniadania
- przejazd autokarem oraz opłaty drogowe
- realizacja programu i bilety wstępu
- bezpłatny udział 3/4 nauczycieli
- usługi pilockie i przewodnickie
- ubezpieczenie NNW

Kontakt z biurem:
- telefonicznie 570 104 750
- mailowo wycieczki@amicustravel.pl


AMICUS TRAVEL