GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE-SZLAK ORLICH GNIAZD
3 dni
Dzień 1
ZAGNAŃSK: DĄB BARTEK
Dąb Bartek to najsłynniejsze polskie drzewo. Drzewo stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych okolicy i Gór Świętokrzyskich. Swoją popularność zawdzięcza swej budowie, ale głównie wiekowi. Dąb Bartek mierzy obecnie 30 metrów wysokości, obwód pnia na wysokości 1,3 m wynosi 9,85 m, a średnica korony to ok. 40 metrów. Z historią dębu związane jest wiele legend. Według niektórych z nich w jego cieniu odpoczywali Bolesław Krzywousty i Jan III Sobieski.
OBLĘGOREK: MUZEUM HENRYKA SIENKIEWICZA
Położony na skarpie pałacyk, wybudowany został w latach 1900-1902. Pisarz traktował go jako letnią rezydencję. Stoi on w starym parku do którego wiedzie aleja lipowa. Na parterze odtworzono mieszkanie Sienkiewicza – gabinet, salon, jadalnię, palarnię i sypialnię – gdzie zobaczymy galerię portretów rodzinnych, kolekcję broni bliskowschodniej i afrykańskiej, dary jubileuszowe, a także trofea myśliwskie podkreślające łowcze pasje autora W pustyni i w puszczy. Pierwsze piętro mieści wystawę biograficzno – literacką, prezentującą największą w Polsce kolekcję albumów i adresów jubileuszowych. Muzeum posiada bibliotekę liczącą 3500 woluminów. Wśród nich znajdują się książki opatrzone autografem pisarza lub jego pieczątką. Niektóre posiadają na marginesach uwagi skreślone ręką Sienkiewicza, a jeszcze inne dedykacje od tłumaczy.
CHĘCINY: ZAMEK KRÓLEWSKI
Zamek w Chęcinach to jedna z najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych atrakcji w województwie świętokrzyskim. Twierdza podzielona jest na dwie części, zamek dolny na którym znajduje się studnia i kwadratowa baszta południowo-zachodnia oraz jedno z dwóch wejść. Na górnym zamku znajdują się dwie pozostałe baszty. Jedna z nich udostępniona jest dla zwiedzających, rozciąga się z niej piękny widok na całą okolicę. Oprócz tego mieści się tu też skarbiec, gdzie przez pewien okres znajdowały się bogactwa koronne oraz pozostałości po budynku mieszkalnym. W tej części zamku znajduje się też galeria polskich herbów szlacheckich.
Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.
Dzień 2
Śniadanie.
OGRODZIENIEC: ZAMEK I GRÓD
Nie ma zamku na Jurze, który robiłby większe wrażenie na turystach i przyciągał tak liczne rzesze odwiedzających. To największa budowla na Wyżynie, sięgająca czasów Kazimierza Wielkiego czyli początku XIV wieku. W przeszłości, w XVI wieku właścicielami twierdzy byli Bonerowie, jeden z najbogatszych rodów w całej Polsce, który urządził sobie tutaj wspaniałą, renesansową rezydencję, przepychem i bogactwem równającą się z Zamkiem Królewskim na Wawelu. Zamek w Ogrodzieńcu świetnie wkomponowany jest w naturalne masywy wapienne, które dodatkowo osłaniały budowlę. Trudno wyobrazić sobie, jak dawniej można było budować takie cuda, które do dzisiaj zapierają dech w piersi. Wzniesiony za czasów króla Kazimierza Wielkiego na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej (515,5m n.p.m.) to największy i najbardziej znany obiekt zamkowy w Śląskiem, a także najpopularniejszy ze wszystkich zamków Orlich Gniazd. Stanowi przykład kunsztu dawnych budowniczych, którzy przez stulecia uczynili z Ogrodzieńca imponującą magnacką rezydencję. Burzliwa historia naszego państwa wywarła piętno również na Zamku. Dwukrotnie zdobyty i spalony przez Szwedów w trakcie potopu w XVII w., nie odzyskał dawnej świetności. Dziś obiekt pełni funkcję tzw. trwałej ruiny. Nie oznacza to, że nie zachodzą tu żadne zmiany. Dzięki dokonanej w ostatnim czasie modernizacji Zamek zyskał nową, jednokierunkową trasę zwiedzania na której znajdziemy m.in. odbudowane drewniane krużganki oraz dotrzemy do miejsc wcześniej niedostępnych dla odwiedzających.
ŻARKI: MUZEUM DAWNYCH RZEMIOSŁ
Mieści się w blisko stuletnim młynie elektrycznym. Obiekt został pomyślany jako muzeum interaktywne – rodzaj parku technicznego. Zwiedzający Stary Młyn wyruszają w pasjonującą podróż w czasie. W jej trakcie poznają historię pięciu głównych rzemiosł obecnych od wieków: młynarstwa, piekarstwa, szewstwa, bednarstwa i kołodziejstwa. Elementy ekspozycji pozwalają na: dotykanie, zaglądanie, sprawdzanie, wąchanie itd. Zwiedzający mogą samodzielnie wykonywać drobne prace związane z rzemiosłami, zarówno podczas zwiedzania ekspozycji jak i podczas zajęć warsztatowych.
CZĘSTOCHOWA: MUZEUM PRODUKCJI ZAPAŁEK
Historia produkcji zapałek sięga ponad półtora tysiąca lat wstecz, kiedy to wynaleziono w Chinach pierwsze zapałki, zwane „ognistym calowym patykiem”. Pierwsze europejskie zapałki powstały na początku XIX w. we Francji. Pięćdziesiąt lat później zaczęto umieszczać je w stosowanych do dziś pudełkach z wysuwaną szufladką. Na powierzchni pudełka znajdowały się etykiety z informacją o producencie, a później również z innymi treściami, co dało początek filumenistyce. Pierwsze zapałki w naszym regionie wyprodukowano blisko 130 lat temu. Główną częścią muzeum jest fabryka, w której nadal produkuje się zapałki. Osoby odwiedzające muzeum mogą obejrzeć zabytkowy park maszynowy oraz prześledzić cały cykl produkcyjny od korowania drewna przez wytwarzanie patyczków po pakowanie zapałek do pudełek. Technologia produkcji nie zmieniła się w praktyce od 1913 do czasów współczesnych.
Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.
Dzień 3
Śniadanie, wykwaterowanie.
NOWA SŁUPIA: MUZEUM STAROŻYTNEGO HUTNICTWA – DYMARKI ŚWIĘTOKRZYSKIE
Ślady dawnych piecowisk możemy podziwiać w Muzeum Starożytnego Hutnictwa im. M. Radwana. Zobaczymy tu dymarki – piece do jednorazowego wytopu żelaza, których na tym obszarze doliczono się ponad 300 tysięcy. Piec zbudowany z gliny z dodatkiem sieczki był wypełniany naprzemianległymi warstwami rudy i węgla drzewnego. W procesie wytopu stosowano też nadmuch za pomocą miechów. Metodę taką przynieśli do stóp Łysogór Celtowie. Wytapianie tak dużej ilości żelaza było możliwe dzięki występowaniu tu bogatych złóż rud żelaznych. Z tutejszego żelaza powstawały wysoko cenione i użyteczne przedmioty: ozdoby, narzędzia, a nade wszystko – broń. Wyroby trafiały potem do nabywców nawet w odległych stronach. Muzeum powstało w miejscu odkrycia pozostałości 42 dymarek i to one stanowią najcenniejszą część ekspozycji.
NOWA SŁUPIA: ŚWIĘTOKRZYSKI PARK NARODOWY
Utworzony został w 1950 roku, jako trzeci polski park narodowy. Na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego znajduje się 5 obszarów ochrony ścisłej. ŚPN jest parkiem typowo leśnym, w którym lasy zajmują 95% jego obszaru. Pod względem ekologicznym we florze Parku dominujący udział mają gatunki leśne oraz środowisk podmokłych i bagiennych. Na uwagę zasługuje liczna obecność roślin górskich. Na terenie Parku stwierdzono występowanie ponad 4000 gatunków zwierząt.
ŚWIĘTY KRZYŻ: OPACTWO BENEDYKTYŃSKIE, KRYPTY
Najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Znajduje się niemal na szczycie zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m.n.p.m. Relikwie Krzyża Świętego podarował w XII w. św. Emeryk syn węgierskiego króla Stefana. W średniowieczu Święty Krzyż był jednym z najważniejszych ośrodków intelektualnych i kulturalnych w Polsce. Mnisi przechowywali cenne dzieła sztuki, literatury i nauki, prowadzili warsztat, w którym przepisywali księgi, m.in. Kazanie Świętokrzyskie i prowadzili badania przyrodnicze i naukowe. Na Świętym Krzyżu jest pochowanych wiele znakomitych osobistości, m.in. książę Jeremi Wiśniowiecki.
ŁYSA GÓRA: GOŁOBORZE ŚWIĘTOKRZYSKIE
Gołoborza tworzą rozległe, bezleśne - „gołe od boru” powierzchnie, pokryte skalnym rumowiskiem. Można uznać je za wizytówkę Gór Świętokrzyskich. Gołoborza świętokrzyskie powstały ponad 500 mln lat temu. Zbudowane są z kambryjskiego piaskowca kwarcytowego. Występują na północnym i południowym stoku pasma Łysogór poniżej górnej granicy lasu. Obecnie zajmują około 22 ha, ale ich powierzchnia ulega zmniejszeniu, gdyż gołoborza nieustannie, choć bardzo powoli zarastają.
Można zmodyfikować program wycieczki o atrakcje:
- Kielce: Muzeum Zabawek i Zabawy
- Kielce: Jaskinie na Kadzielni
- Kielce: Energetyczne Centrum Nauki
- Chęciny: Jaskinia Raj
- Chęciny: Centrum Nauki Leonardo Da Vinci
- Tokarnia: Skansen Wsi Kieleckiej
Cena wycieczki uzależniona jest od liczby uczniów oraz miejsca wyjazdu.
Zainteresowanych prosimy o kontakt z biurem.
W ramach oferty:
- świadczenia: 2 noclegi, 2 obiadokolacje, 2 śniadania
- przejazd autokarem oraz opłaty drogowe
- realizacja programu i bilety wstępu
- bezpłatny udział 3/4 nauczycieli
- usługi pilockie i przewodnickie
- ubezpieczenie NNW
Kontakt z biurem:
- telefonicznie 570 104 750
- mailowo wycieczki@amicustravel.pl
AMICUS TRAVEL