CZESKI RAJ-PRAGA-KUTNA HORA
3 dni


Dzień 1
BOZKOV: JASKINIE DOLOMITOWE
Bozkovskie jaskinie dolomitowe są ulubionym celem wycieczek i należą do najczęściej odwiedzanych miejsc Czeskiego Raju. Jaskinie tworzą labirynt podziemnych korytarzy i szczelin, położonych niegłęboko pod powierzchnią ziemi. Charakterystyczne dla nich są krzemienne gzymsy i listwy wystające ze ścian i stropów, co w udostępnionych jaskiniach stanowi wyjątkowy wystrój. W niektórych szczelinach znajdują się również nacieki, które oprócz klasycznych kształtów tworzą ciekawe, ekscentryczne formy. Atrakcyjnym upiększeniem zwiedzania są podziemne jeziorka z przeźroczystą niebieskozieloną wodą. Bozkowskie dolomitowe jaskinie są jedynymi udostępnionymi do zwiedzania jaskiniami w północnych Czechach.

HRUBA SKALA: CZESKI RAJ
Czeski Raj to niezwykle malowniczy park krajobrazowy w Republice Czeskiej, położony w północnej części kraju i zajmujący obszar wyznaczony przez miejscowości: Jiczyn, Turnov i Mnichovo Hradište. Tym co przyciąga tu wielu turystów są imponujące formacje skalne tworzące tzw. skalne miasta, liczne średniowieczne zamki obronne, pałace oraz zabytkowe miasteczka. Czeski Raj jest najstarszym obszarem chronionego krajobrazu w Czechach, który w 2005 roku uzyskał status rezerwatu UNESCO. Każdego roku miejsce to odwiedzane jest przez przeszło 300 tysięcy turystów. Na terenie Czeskiego Raju wyznaczonych zostało wiele zarówno pieszych jak i rowerowych szlaków turystycznych. Jednym z najciekawszych jest licząca około 120 km tzw. Złota Ścieżka Czeskiego Raju na której znajdują się m,in. takie atrakcje jak dawna skalna twierdza Drábské světnički, potężny zamek Kost, majestatyczne ruiny zamku Trosky, zamek Hrubá Skála czy szczyt najwyższy szczyt Czeskiego Raju - Kozákov. Ponadto spotkać też można tu wiele punktów widokowych z których rozpościerają się niezwykle malownicze widoki na najciekawsze atrakcje parku krajobrazowego.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 2
Śniadanie.
PRAGA: HRADCZANY, MALA STRANA, STARE MIASTO
Praga to bez wątpienia jedno z najciekawszych miast w Europie. Zwiedzającym oferuje różnego rodzaju atrakcje, imponuje ciekawą architekturą, a dziesiątki wąskich uliczek starówki ma swój niepowtarzalny klimat. Zabytkowe centrum Pragi znajduje się także na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Praga, to stolica o wielu twarzach z budynkami prezentującymi przeróżne style architektoniczne – romantyczna i tętniąca życiem, stara i nowa, ale jest to również miasto kosmopolityczne, przywykłe do obcokrajowców. Czas ją poznać!

Zwiedzanie z przewodnikiem:
- Plac Hradczański z otaczającymi kamienicami
- Zamek Praski, Katedra św. Wita, Stare schody zamkowe
- Most Karola, Rynek Starego Miasta
- Ratusz Staromiejski z zegarem Orloj
- Kościół Marii Panny nad Tynem
- Kościół Matki Bożej Śnieżnej, Brama Prochowa
- Plac Wacława, Pałac Lucerna, Praska Opera

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 3
Śniadanie, wykwaterowanie.
KUTNA HORA: STARE MIASTO
Kutna Hora to jedno z historycznie najcenniejszych miast Republiki Czeskiej, słusznie uważane za skarbiec i klejnot kraju. Historia miasta rozpoczęła się we wczesnym średniowieczu i znaczenie Kutnej Hory stopniowo rosło w związku z wydobyciem srebra. Kutná Hora może się poszczycić wielobarwną mozaiką stylów architektonicznych oraz całkowicie unikalnymi budowlami z różnych okresów historycznych. Historyczne centrum Kutnej Hory z kościołem św. Barbary i katedrą Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w dzielnicy Sedlec zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w grudniu 1995 roku.

Zwiedzanie z przewodnikiem:
- Mennica Włoski Dwór
- Katedra św. Barbary
- Kościół św. Jakuba
- Kościół Wniebowzięcia NMP

KUTNA HORA: WŁOSKI DWÓR
Dwór Włoski  był nazywany „klejnotem ” korony królów czeskich a jego wdzięk i urok przetrwał do dnia dzisiejszego. Dwór Włoski  to była mennica królewska i pałac królewski, narodowy zabytek kultury o znaczeniu europejskim z tysiącletnią historią. Pierwotnie  gród  warowny z końca XIII wieku został przebudowany w centralną mennicę królewską przez króla Wacława II.

KUTNA HORA: KATEDRA ŚW. BARBARY
Kościół św. Barbary, klejnot późnego gotyku i jedna z czterech budowli typu katedralnego w Czechach, jest wraz z historycznym centrum Kutnej Hory  zapisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Piękno tej budowli  do dnia dzisiejszego świadczy o sławie i bogactwie srebrnej Kutnej Hory i o głębokiej pobożności jej twórców. Świątynia poświęcona jest pannie Barbarze, wczesnochrześcijańskiej męczennicy, która wzywana jest jako pomocnica w potrzebie, pośredniczka dobrej śmierci i patronka wszystkich, którzy mają niebezpieczny zawód, zwłaszcza górników. Byli to górnicy, którzy najbardziej przyczynili się  do rozwoju średniowiecznego miasta i do budowy katedry, którą poświęcili swej świętej patronce.


Można zmodyfikować program wycieczki o atrakcje:
- Hruba Skala: Zamek Valdstejn
- Praga: Rejs po Wełtawie z obiadokolacją w formie bufetu szwedzkiego
- Praga: Rejs statkiem po Wełtawie
- Praga: Hradczany (Stary Pałac Królewski, Bazylika św. Jerzego, Złota Uliczka)
- Praga: Wieża Petrzin z wjazdem kolejką
- Praga: Labirynt Luster
- Kutna Hora: Kaplica Czaszek


Cena wycieczki uzależniona jest od liczby uczniów oraz miejsca wyjazdu.
Zainteresowanych prosimy o kontakt z biurem.


W ramach oferty:
- świadczenia: 2 noclegi, 2 obiadokolacje, 2 śniadania
- przejazd autokarem oraz opłaty drogowe
- realizacja programu i bilety wstępu
- bezpłatny udział 3/4 nauczycieli
- usługi pilockie i przewodnickie
- ubezpieczenie NNW i KL

Kontakt z biurem:
- telefonicznie 570 104 750
- mailowo wycieczki@amicustravel.pl


AMICUS TRAVEL