CZESKIE MORAWY
3 dni


Dzień 1

MORAWSKI KRAS: JASKINIA PUNKEVNI Z REJSEM ŁÓDKAMI
Zwiedzanie jaskiń rozpoczyna się od wejścia, które znajduje się w ścianie kanionu krasowego Pustý žleb. Już na samym początku zwiedzania jaskiń w Przedniej Katedrze będziemy mieli okazję zobaczyć największy stalaktyt w jaskiniach, nazwanego ze względu na swoje położenie Strażnikiem. Następnie będziemy mogli udać się do Glinianych Sal, Średniej Katedry, Tylnej Katedry oraz dna Macochy, gdzie zakończenie ma sucha droga, a do miejsca gdzie rozpoczęliśmy naszą wędrówkę będziemy mogli dotrzeć wspomnianymi wcześniej łodziami. To niezwykłe miejsce oczaruje każdego turystę.

MORAWSKI KRAS: PRZEPAŚĆ MACOCHA
Przepaść Macocha to najgłębszy (138 metrów) lej krasowy  w Czechach i tej części europy, który powstał na skutek zawalenia się stropu jaskini. Górna część przepaści ma ponad 75 metrów szerokości oraz 174 metry długości. Przepaść można oglądać z góry (można tam dostać się pieszo lub kolejką linową) lub z dołu. Dno urwiska częściowo pokryte jest skałami, będącymi dawniej częścią zawalonego stropu, znajdują się też na nim dwa jeziora zasilane wodą z Punkvy.

Macocha zawdzięcza swoją nazwę legendzie, zgodnie z którą pewna macocha próbowała zrzucić z urwiska swojego pasierba, aby cały majątek dziedziczony po ojcu przypadł tylko jej własnemu synowi. Chłopiec jednak zdołał uniknąć śmierci ponieważ spadając złapał się wystającego ze zbocza drzewa. Gdy we wsi rozniosła się wiadomość o próbie zabicia pasierba, macocha nie mogąc znieść napiętnowania postanowiła popełnić samobójstwo i rzuciła się w ową przepaść – która od tego momentu nosiła nazwę Macocha.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 2
Śniadanie.
LEDNICE: NEOGOTYCKI ZAMEK
Lednice to niewielkie miasto w południowych Czechach, położone nad rzeką Dyją w bezpośrednim sąsiedztwie austriackiej granicy. Tym co przyciąga tu wielu turystów z całego świata jest tu otoczony przeszło 200 hektarowym parkiem przepiękny neogotycki zamek. Zamek zaprojektowany w stylu gotyku Tudorów jest arcydziełem architektury romantycznej i jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków w Republice Czeskiej. Zwiedzanie sal reprezentacyjnych zamku.

VALTICE: PAŁAC LICHTENSTEINÓW
Valtice znajdują się tuż przy austriackiej granicy. Miejscowość otoczona jest malowniczymi wzgórzami, na których uprawia się rolę i rośnie winorośl. Największą atrakcją miejscowości jest jednak pałac rodu Lichtensteinów z okresu renesansu, mocno przebudowany w XVIII wieku w stylu barokowym. Pałac był główną siedzibą tego sławnego europejskiego rodu na terenie ziem czeskich i dzięki temu rzeczywiście oszałamia swoim przepychem i pięknem. Cały zespół parkowo – pałacowy Lednice – Valtice, jako jeden ze skarbów światowego dziedzictwa kultury, został wpisany na listę UNESCO w 1996 roku.

MIKULOV: BAJKOWE MIASTO MORAW
Siedmiotysięczny Mikulov położony na południu Moraw z pewnością zaliczyć można do najpiękniejszych czeskich miasteczek, a przy słonecznej pogodzie, która w tych okolicach jest normą, nie ma on sobie równych. To malowniczo położone miasteczko posiada wiele perełek architektonicznych z których najważniejszą jest zamek Dietrichsteinów. W 1805 r. na tym zamku przebywał Napoleon Bonaparte. Krajobraz okolic Mikulova tworzą głównie winnice, z których słynie ten rejon Republiki Czeskiej. Tradycje osady targowej znajdującej się w tym miejscu, na trasie z Moraw do Wiednia, sięgają XII w. Warto odwiedzić to miejsce także po to, aby przekonać się o walorach czeskiego wina. Mikulov ma również bogatą tradycję żydowską, sięgającą swymi początkami XV w., kiedy to wypędzeni z Wiednia Żydzi osiedlili się właśnie tutaj.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 3
Śniadanie, wykwaterowanie.
BRNO: STARE MIASTO
Brno jest drugim pod względem wielkości i znaczenia miastem w Republice Czeskiej i jednocześnie historyczną stolicą Moraw. Otrzymało prawa miejskie od protoplasty rodu króla Wacława I w 1243 roku. Brno dynamicznie rozwinęło się w XIX wieku i nazwano je nawet czeskim Manchesterem. W czasie II wojny światowej Brno było bombardowane i zniszczona została duża część przedwojennych budynków. Te, które się zachowały, dają obraz, jak pięknie musiało być kiedyś w Brnie.

Zwiedzanie z przewodnikiem:
- Rynek, Stary Ratusz i Brneński Smok
- Katedra św. Piotra i Pawła
- Kościół św. Jakuba


Można zmodyfikować program wycieczki o atrakcje:
- Brno: Twierdza Spilberk


Cena wycieczki uzależniona jest od liczby uczniów oraz miejsca wyjazdu.
Zainteresowanych prosimy o kontakt z biurem.


W ramach oferty:
- świadczenia: 2 noclegi, 2 obiadokolacje, 2 śniadania
- przejazd autokarem oraz opłaty drogowe
- realizacja programu i bilety wstępu
- bezpłatny udział 3/4 nauczycieli
- usługi pilockie i przewodnickie
- ubezpieczenie NNW i KL

Kontakt z biurem:
- telefonicznie 570 104 750
- mailowo wycieczki@amicustravel.pl


AMICUS TRAVEL