KARKONOSZE-PRAGA
3 dni
Dzień 1
SZKLARSKA PORĘBA: KARKONOSKI PARK NARODOWY
Karkonoski Park Narodowy, służy ochronie i udostępnianiu Karkonoszy. Jego powierzchnia wynosi nieco powyżej 55 kilometrów kwadratowych. Obszarowo jest dwa razy mniejszy od Jeleniej Góry, a rocznie odwiedza go około 2 milionów turystów. Przyciąga ich przyroda, wspaniałe krajobrazy i możliwość wędrowania po około 120 kilometrach szlaków turystycznych.
SZKLARSKA PORĘBA: WODOSPAD SZKLARKI
Malowniczy Wodospad Szklarki położony jest na obszarze Enklawy Karkonoskiego Parku Narodowego obejmującej przepiękny przełomowy odcinek potoku Szklarka - tzw. Wąwóz Szklarki. Wodospad znajduje się w środkowej części Wąwozu, na skalnym progu, na wysokości 520 m n.p.m i spada kaskadą zwężającą się u podstawy i skręcającą spiralnie strumień wody o wysokości 13,3 m. Na lewym brzegu skalnego progu znajdują się okazałe marmity. Przy pięknym i często odwiedzanym Wodospadzie Szklarki powstało schronisko Kochanówka.
SZKLARSKA PORĘBA: WODOSPAD KAMIEŃCZYKA
Przepiękny Wodospad Kamieńczyka to najwyższy wodospad w Karkonoszach i całych Sudetach. Jego próg znajduje się na wysokości 843 m n.p.m., a sam wodospad spada trójstopniową kaskadą wysoką na 27 m do przepięknego Wąwozu Kamieńczyka, którego pionowe, skalne ściany osiągają ponad 25 m wysokości. To fantastyczne i niezwykle malownicze miejsce, licznie odwiedzane przez turystów.
PIECHOWICE: ZAMEK CHOJNIK
Zamek Chojnik został zbudowany w XIV w. przez księcia Bolka II jako jeden z elementów fortyfikacji granic księstwa. Odwiedzający zamek mogą posłuchać legend, m. in. o Kunegundzie, zobaczyć pręgierz i wejść na wieżę skąd rozciąga się malownicza panorama Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej. Zamek usytuowany jest na szczycie góry Chojnik w Karkonoszach. Góra ta wznosi się na wysokość 627 metrów n.p.m., a od jej południowo-wschodniej strony znajduje się 150-metrowe urwisko opadające do tzw. Piekielnej Doliny.
Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.
Dzień 2
Śniadanie.
PRAGA: HRADCZANY, MALA STRANA, STARE MIASTO
Praga to bez wątpienia jedno z najciekawszych miast w Europie. Zwiedzającym oferuje różnego rodzaju atrakcje, imponuje ciekawą architekturą, a dziesiątki wąskich uliczek starówki ma swój niepowtarzalny klimat. Zabytkowe centrum Pragi znajduje się także na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Praga, to stolica o wielu twarzach z budynkami prezentującymi przeróżne style architektoniczne – romantyczna i tętniąca życiem, stara i nowa, ale jest to również miasto kosmopolityczne, przywykłe do obcokrajowców. Czas ją poznać!
Zwiedzanie z przewodnikiem:
- Plac Hradczański z otaczającymi kamienicami
- Zamek Praski, Katedra św. Wita, Stare schody zamkowe
- Most Karola, Rynek Starego Miasta
- Ratusz Staromiejski z zegarem Orloj
- Kościół Marii Panny nad Tynem
- Kościół Matki Bożej Śnieżnej, Brama Prochowa
- Plac Wacława, Pałac Lucerna, Praska Opera
Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.
Dzień 3
Śniadanie, wykwaterowanie.
KARPACZ: MIEJSCE ANOMALII GRAWITACYJNEJ
Na Ziemi znajdują się miejsca, gdzie można zauważyć zaburzenia grawitacyjne. Można je obserwować między innymi w Kanadzie, Brazylii, a także Australii, Chinach oraz Francji. Turyści, którzy udają się do Karpacza mają również możliwość obserwacji tej anomalii grawitacyjnej. Droga tu opada w dół, jednakże przedmioty zamiast spadać, zgodnie z prawidłami grawitacji, toczą się ku wzniesieniu. Samochody mogą wjeżdżać pod górę z wyłączonym silnikiem. Dlatego też przewodnicy sudeccy przyjeżdżają tutaj wraz z turystami i proszą kierowców autokarów o wyłączenie silników. Zaskoczeni turyści obserwują wtedy, jak pojazd powoli wjeżdża pod górę. Wrażenia nie z tej ziemi!
KARPACZ: ŚWIĄTYNIA WANG
Średniowieczna drewniana Świątynia Wang stanowi największą atrakcję Karpacza. Została zbudowana w XII wieku w miejscowości Vang w południowej Norwegii w początkowym okresie chrystianizacji Skandynawii, a jej architektura łączy elementy sztuki romańskiej z ludową nordycką. Świątynia wykonana jest z sosny norweskiej, która nasycona żywicą, wykazuje niezwykłą trwałość. Dzięki staraniom hrabiny Fryderyki von Reden kościół został przeniesiony w Karkonosze.
KARPACZ: ZAPORA NA ŁOMNICY
Łomnica jest jedną z najbardziej dzikich i niebezpiecznych rzek Karkonoszy. Już w średniowieczu koryto i dolinę rzeki przemierzali Walończycy w poszukiwaniu złota i kamieni szlachetnych. W ramach wielkiego programu przeciwpowodziowego Prus, w latach 1910-1915 na wielu odcinkach uregulowano koryto rzeki. Wzniesiono wtedy także zapory, zatrzymujące materiały niesione przez wezbrane wody. Korona zapory na Łomnicy ma długość 105 m. Utworzyła ona niewielkie jeziorko zaporowe, a nadmiar wód spada w dół malowniczymi kaskadami.
PIECHOWICE: HUTA SZKŁA „JULIA”
Huta Julia to miejsce, w którym splata się historia, piękno szklanych arcydzieł i ręczny proces produkcji. Podczas zwiedzania z przewodnikiem turyści doświadczyć mogą wyjątkowego przedstawienia jakim jest wytwarzanie kryształu. Ścieżka turystyczna prowadzi przez wiele działów m.in. miejsca gdzie doświadczeni rzemieślnicy dmuchają i formują gorącą masę szklaną, dosłownie wyczarowując kryształowe produkty na oczach turystów. Idąc dalej można zobaczyć wiele innych interesujących stanowisk produkcji – od szlifowania, poprzez nanoszenie przepięknych zdobień aż po kontrolę jakości i misterne pakowanie kryształu.
Można zmodyfikować program wycieczki o atrakcje:
- Szklarska Poręba: Żelazny Tygiel Waloński
- Kowary: Kopalnia uranu "Liczyrzepa"
- Jelenia Góra: Termy Cieplickie
- Karpacz: Wyciąg na Kopę - wjazd i zjazd
- Karpacz: Wejście na Śnieżkę
Cena wycieczki uzależniona jest od liczby uczniów oraz miejsca wyjazdu.
Zainteresowanych prosimy o kontakt z biurem.
W ramach oferty:
- świadczenia: 2 noclegi, 2 obiadokolacje, 2 śniadania
- przejazd autokarem oraz opłaty drogowe
- realizacja programu i bilety wstępu
- bezpłatny udział 3/4 nauczycieli
- usługi pilockie i przewodnickie
- ubezpieczenie NNW
Kontakt z biurem:
- telefonicznie 570 104 750
- mailowo wycieczki@amicustravel.pl
AMICUS TRAVEL