KOTLINA KŁODZKA
2 dni
Dzień 1
ZŁOTY STOK: KOPALNIA ZŁOTA I WYSTAWA MINERAŁÓW
„Kopalnia Złota" to specjalnie przygotowana trasa turystyczna z ekspozycją muzealną obejmująca dwie sztolnie. W pierwszej z nich - „Gertrudzie" (500 m) - turyści mogą podziwiać unikatową kolekcję map geologicznych, dawne górnicze instrumenty geodezyjne, tygle i piec do wytopu złota, bogatą kolekcję skał, rud i minerałów z całego świata. Można zobaczyć też zbiór pamiątek związanych z 10-wiekową tradycją i historią wydobycia złota oraz zapierający dech w piersiach skarbiec z 1066 sztabami złota. Druga ze sztolni - „Czarna" (700 m) - znajduje się w górnej części Złotego Jaru. Ta sztolnia wiedzie zwiedzających XVI-wiecznymi, ręcznie kutymi wyrobiskami, poprzez komory, po wybranych gniazdach rudy złotonośnej. Podczas zwiedzania turyści mogą się zapoznać z technikami górniczymi stosowanymi na przestrzeni wieków, podziwiać jedyny w Polsce podziemny wodospad, odbyć przejażdżkę podziemnym tramwajem, wziąć udział w płukaniu złota bądź też obejrzeć wystawę minerałów.
KŁODZKO: PERŁA KOTLINY KŁODZKIEJ
Kłodzko to jedno z najpiękniejszych miast Dolnego Śląska z bogatą ponad 1000-letnią historią, w której swoją obecność zaznaczyli Czesi, Niemcy i Polacy. Te trzy kultury wpłynęły na rozwój miasta, jego życie gospodarcze i społeczne, a także na jego kształt i charakter. W śródmieściu powstałym według średniowiecznego założenia urbanistycznego znajdują się budowle reprezentujące różne style architektoniczne. Można podziwiać kolorowe pochodzące z różnych wieków kamieniczki, imponujący ratusz, gotycki most z XIV w. będący unikatem na skalę krajową, kościół Wniebowzięcia NMP i górującą nad miastem twierdzę, która zafascynuje nie tylko miłośników architektury militarnej.
Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.
Dzień 2
Śniadanie, wykwaterowanie.
KARŁÓW: BŁĘDNE SKAŁKI
Błędne Skały to labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Wiele skał ma własne nazwy np.: "Skalne Siodło", "Kurza Stopka", "Labirynt", "Tunel", "Wielka Sala". W pobliżu Błędnych Skał znajduje się "Głaz Trzech Krzyży". Powstałe bloki skalne tworzą kilkusetmetrową trasę turystyczną o niepowtarzalnym uroku, którą zwiedzając często dosłownie przeciskamy się pomiędzy skałami wąskimi szczelinami. Wysokość korytarzy waha się w granicach 6-8 m, szerokość jest różna - miejscami wynosi tylko kilkadziesiąt centymetrów. Na terenie Błędnych Skał znajduje się punkt widokowy, na platformie o nazwie "Skalne Czasze".
KARŁÓW: SZCZELINIEC
To najwyższy szczyt (919 metrów m.n.p.m.) Gór Stołowych znajdujący się na terenie Parku Narodowego. Jest największą w Europie górą zbudowaną z niesfałdowanego piaskowca. Szczyt jest uważany za najważniejszą atrakcję Gór Stołowych po stronie polskiej. Najgłębszą szczeliną jest "Piekło" (30 metrów głębokości). Formy skalne na Szczelińcu przypominają różne postacie i kształty (między innymi: "Wielbłąd", "Koński Łeb", "Kwoka", "Małpolud", Słoń, "Kołyska"). Wewnątrz korytarzy panuje wspaniały klimat, a w niektórych miejscach leży śnieg utrzymujący się do lipca. Na szczyt prowadzi szlak składający się z 665 schodów.
Można zmodyfikować program wycieczki o atrakcje:
- Czermna: Kaplica Czaszek
- Srebrna Góra: Twierdza
- Nowa Ruda: Zabytkowa kopalnia węgla
- Duszniki Zdrój: Muzeum Papiernictwa
- Kłodzko: Twierdza i podziemne labirynty
Cena wycieczki uzależniona jest od liczby uczniów oraz miejsca wyjazdu.
Zainteresowanych prosimy o kontakt z biurem.
W ramach oferty:
- świadczenia: 1 nocleg, 1 obiadokolacja, 1 śniadanie
- przejazd autokarem oraz opłaty drogowe
- realizacja programu i bilety wstępu
- bezpłatny udział 3/4 nauczycieli
- usługi pilockie i przewodnickie
- ubezpieczenie NNW
Kontakt z biurem:
- telefonicznie 570 104 750
- mailowo wycieczki@amicustravel.pl
AMICUS TRAVEL