KRAKÓW-OJCOWSKI PARK NARODOWY
3 dni


Dzień 1

KRAKÓW: KATEDRA NA WAWELU, DZWON ZYGMUNTA, KRYPTY KRÓLEWSKIE
Wawel to wapienne wzgórze w centrum Krakowa, nad Wisłą, z zespołem monumentalnych zabytków o wyjątkowych walorach historycznych i artystycznych. To niezwykłe miejsce określa tożsamość Polaków, jest symbolem narodowym i kulturowym. Wawel był siedzibą polskich władców, ich nekropolią i miejscem gdzie kształtowała się historia Polski.

W Katedrze przy konfesji św. Stanisława nazywanej "Ołtarzem Ojczyzny" polscy królowie składali trofea wojenne. Król Władysław Jagiełło zawiesił tam zdobyte pod Grunwaldem chorągwie krzyżackie, a Jan III Sobieski sztandar turecki zdobyty po zwycięstwie pod Wiedniem. W Wieży Zygmuntowskiej w 1521 roku umieszczono Dzwon Zygmunta, który bije tylko w chwilach ważnych dla Krakowa i dla Polski. W kryptach katedry spoczywają polscy święci, władcy oraz najwybitniejsi przywódcy i poeci.

KRAKÓW: STARE MIASTO
Stare Miasto to miejsce magiczne. Przez stulecia królowie i ich ważni goście wjeżdżali do Krakowa przez Bramę Floriańską, mijali Rynek Główny i ulicami Grodzką oraz Kanoniczną docierali do Wawelu. Różnorodne stylowo kamieniczki, piękne rezydencje, wielowiekowe kościoły, majestatyczne obiekty uniwersyteckie oraz niezapomniany Wawel sprawiają, że łatwo tu zapomnieć o nowoczesności.

Zwiedzanie z przewodnikiem:
- Ulica Kanonicza z domem Jana Długosza
- Kościół św. Andrzeja i Kościół św. Piotra i Pawła
- Ulica Franciszkańska z Oknem Papieskim
- Kościół św. Franciszka z Asyżu i witraż Stanisława Wyspiańskiego „Bóg Ojciec”
- Historyczny dziedziniec Uniwersytetu Jagiellońskiego
- Rynek Główny, Kościół Mariacki i Sukiennice

- Ulica Floriańska, Brama Floriańska, Barbakan i Planty

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.


Dzień 2
Śniadanie.
KRAKÓW: KOŚCIÓŁ NA SKAŁCE
Kościół na Skałce kojarzony jest przede wszystkim z męczeńską śmiercią biskupa Stanisława ze Szczepanowa. Brutalnego morderstwa miano dokonać podczas sprawowania przez biskupa mszy św. w kościele na Skałce. Według tradycji porozrzucanych przed kościołem, pokrwawionych części ciała biskupa Stanisława pilnowały wielkie orły. Pierwotnie biskupa pochowano właśnie na Skałce, a po 10 latach trumnę przeniesiono do wawelskiej katedry. Obecnie wewnątrz kościoła, w ołtarzu kaplicy św. Stanisława, możemy zobaczyć pień, na który w momencie śmierci padły krople krwi biskupa. Na ścianie kaplicy, umieszczono zachowane resztki kamiennych stopni ołtarza, na których rozsierdzony król miał zabić męczennika.

KRAKÓW: KRYPTA ZASŁUŻONYCH
Znajdująca się pod kościołem na Skałce jednonawowa krypta, częściowo wykuta w skale, jest miejscem pochówku wielkich Polaków, zasłużonych dla kultury, nauki i sztuki. Spoczywają tu: Jan Długosz, Józef Ignacy Kraszewski, Adam Asnyk, Jacek Malczewski, Karol Szymanowski, Czesław Miłosz.

KRAKÓW: DZIELNICA ŻYDOWSKA KAZIMIERZ
Krakowski Kazimierz jest miejscem szczególnym, ukształtowanym przez wielowiekowe sąsiedztwo chrześcijańsko-żydowskie. Była to autonomiczna enklawa gdzie Żydzi rządzili się w niej samodzielnie a nad sobą mieli tylko króla, w którego imieniu władzę sprawował wojewoda krakowski. Współcześnie Kazimierz jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Krakowa. Ta tętniąca życiem kulturalnym i artystycznym dzielnica, przyciąga szczególnie tych, którzy pragną poczuć ducha krakowskiej bohemy.

KRAKÓW: SYNAGOGA REMU I CMENTARZ ŻYDOWSKI
Synagoga Remu i przyległy do niej cmentarz zajmują niewielki obszar, o powierzchni 4,5 ha, pomiędzy ulicami: Szeroką, Miodową, Jakuba, Ciemną i Lewkowa. To unikatowy zespół żydowskiej architektury i sztuki sakralnej z połowy XVI w., do dzisiaj pełniący rolę ośrodka życia religijnego. W synagodze odbywają się nabożeństwa, a cmentarz odwiedzają Żydzi z całego świata, aby pomodlić się nad grobami krakowskich rabinów, uczonych i seniorów gminy. Najwięcej pielgrzymów przybywa w rocznicę śmierci słynnego, szesnastowiecznego rabina Mojżesza Isserlesa, zwanego Remu.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.


Dzień 3
Śniadanie, wykwaterowanie.
OJCOWSKI PARK NARODOWY: JASKINIA ŁOKIETKA
Jaskinia Łokietka zwana też Jaskinią Królewską to najpopularniejsza jaskinia w Polsce, udostępniona dla turystów. Znajduje się w około 125 m ponad dnem Doliny Sąspowskiej i jest to największa spośród wszystkich znanych jaskiń w Parku. Jej długość wynosi 320 m. Według legendy w grocie tej ukrywał się sam Władysław Łokietek przed wojskami Wacława II - króla czeskiego. Łokietka miał uratować pająk, który w otworze jaskini uwił sieć, dzięki czemu wydawała się nie zamieszkana i zapomniana, natomiast władca został do niej spuszczony wąskim otworem od strony stropu. Dlatego w grocie w Ojcowie komory noszą nazwy związane z Łokietkiem, np. Kuchnia Łokietka, Sypialnia czy Łoże Łokietka.

OJCOWSKI PARK NARODOWY: KAPLICA „NA WODZIE”
Kaplica znajduje się w miejscu dawnych łazienek zdrojowych, które przerobiono na obiekt sakralny w 1901 roku. Kaplica usytuowana jest ponad potokiem na betonowych podporach, co wiązało się wg miejscowej tradycji z zarządzeniem cara Mikołaja II, zabraniającym budowy obiektów sakralnych na ziemi ojcowskiej, wobec czego kaplice zbudowano „na wodzie”.

PIESKOWA SKAŁA: MACZUGA HERKULESA
Stoi na najniższej skale zwanej Fortepianem o wysokości 8-12 m, wysokość samej maczugi wynosi około 25 m. Stanowi ona bardzo charakterystyczny element krajobrazu Doliny Prądnika. Powstała w wyniku krasowej działalności wód i dwutlenku węgla. Maczuga Herkulesa stoi jakby do góry nogami, ustawiona tak ponoć przez samego diabła, na życzenie Twardowskiego.Pierwszy raz została zdobyta przez Leona Witka z Katowic w 1933 r. Na jej szczycie znajduje się mały żelazny krzyż upamiętniający to wydarzenie. Później zdobyta została jeszcze w 1935 i 1936 r.

PIESKOWA SKAŁA: TARAS WIDOKOWY ZAMKU
Renesansowy zamek to prawdziwa perełka architektoniczna, który wita wszystkich turystów i urzeka swym pięknem. Budowla powstała jako ogniwo w łańcuchu fortyfikacyjnym, chroniącym szlak handlowy z Krakowa na Śląsk. Obecnie to jeden z nielicznych tak pięknie zachowanych zabytków architektury renesansowej w Polsce. Pierwsza wzmianka o tej warowni pochodzi z 1315 roku. Po zmiennych kolejach losu, na początku XX wieku zamek został odrestaurowany i przekształcony w pensjonat, utworzono tu także muzeum archeologiczno-przyrodnicze. Po wojnie, od 1949 roku prowadzono tu prace konserwatorskie przywracające autentyczne cechy architektury renesansowej. Jest to jeden z nielicznych tak dobrze zachowanych obiektów na Szlaku Orlich Gniazd.


Można zmodyfikować program wycieczki o atrakcje:
- Kościół Mariacki - Ołtarz Wita Stwosza
- Smocza Jama
- Kopiec Kościuszki
- Muzeum Czartoryskich
- Opactwo Benedyktynów w Tyńcu
- Ogród Zoologiczny
- Podziemia Rynku Głównego
- Wawel - Komnaty Królewskie
- Wawel - Skarbiec Koronny i Zbrojownia
- Fabryka Oskara Schindlera
- Zator: Energylandia


Cena wycieczki uzależniona jest od liczby uczniów oraz miejsca wyjazdu.
Zainteresowanych prosimy o kontakt z biurem.


W ramach oferty:
- świadczenia: 2 noclegi, 2 obiadokolacje, 2 śniadania
- przejazd autokarem oraz opłaty drogowe
- realizacja programu i bilety wstępu
- bezpłatny udział 3/4 nauczycieli
- usługi pilockie i przewodnickie
- ubezpieczenie NNW

Kontakt z biurem:
- telefonicznie 570 104 750
- mailowo wycieczki@amicustravel.pl


AMICUS TRAVEL