KANAŁ ELBLĄSKI-ELBLĄG-RACZKI ELBLĄSKIE
1 dzień
KANAŁ ELBLĄSKI – REJS STATKIEM PO TRAWIE
Powstały w drugiej połowie XIX wieku Kanał Elbląski jest najdłuższym w Polsce kanałem żeglownym, a jednocześnie świetnym przykładem ówczesnej myśli technicznej. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że został on wybudowany po to, aby połączyć Prusy Wschodnie z Morzem Bałtyckim. Jego długość wraz z wszystkimi odnogami wynosi dziś ponad 150 km, a sam kanał łączy Elbląg z Ostródą, poprzez sieć jezior, śluz i pochylni. Obecnie posiada status pomnika historii, a w 2007 roku w plebiscycie czasopisma „Rzeczpospolita” został wybrany jednym z siedmiu cudów Polski. Aby przepłynąć cały szlak trzeba pokonać unikatowy system śluz i pochylni, bowiem różnica poziomów wody w tym rejonie wynosi w sumie ponad 100 metrów. Statki przenoszone są na specjalnych platformach ustawionych na szynach. W ten sposób część trasy statkiem pokonujemy po trawie!
ELBLĄG: KATEDRA
Katedra Św. Mikołaja to jeden z najstarszych obiektów sakralnych w Elblągu. W surowym, gotyckim wnętrzu kościoła można doświadczyć tchnienia przeszłości. Do ciekawszych zabytków należy brązowa chrzcielnica pochodząca z 1387 roku i ołtarze ufundowane przez cechy elbląskich rzemieślników. Świątynia jest Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego a relikwiarz znajduje się w pięknej gotyckiej niszy po prawej stronie głównego ołtarza.
ELBLĄG: ŚCIEŻKA KOŚCIELNA
Ścieżka kościelna powstała wraz z zabudową miasta w czasach średniowiecznych. Od początku stanowiła wąskie przejście między kamienicami, łącząc trzy kościoły Starego Miasta. Ścieżka była najszybszą i najkrótszą drogą pomiędzy nimi, stąd też prawdopodobnie wywodzi się jej nazwa. W średniowieczu ścieżka kościelna służyła wiernym i zakonnikom do szybszego przemieszczania się z jednego kościoła do drugiego.
ELBLĄG: BRAMA TARGOWA
Brama Targowa w Elblągu jest jednym z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych zabytków Elbląga. Budowla stanowiła w przeszłości fragment nieistniejących już murów obronnych miasta. Została zbudowana w XIV wieku, jako element miejskiego systemu fortyfikacji. W 1755 roku na dachu Bramy Targowej pojawił się hełm w stylu barokowym, który ufundowali Elblążanie, stworzono taras widokowy oraz zamontowano zegar.
RACZKI ELBLĄSKIE – NAJNIŻEJ POŁOŻONA MIEJSCOWOŚĆ W POLSCE
Podręczniki geografii zgodnie wymieniają Raczki Elbląskie jako miejsce, gdzie znajduje się największa polska depresja – 1,8 m p.p.m. (poniżej poziomu morza). W tym najniżej położonym punkcie w Polsce stanął nawet osobliwy pomnik z niebieskimi falami oznaczającymi poziom morza. Turyści chętnie się tu fotografują, sprawdzając przy tym czy ich nosy znajdują się powyżej czy poniżej morskich fal.
Cena wycieczki uzależniona jest od liczby uczniów oraz miejsca wyjazdu.
Zainteresowanych prosimy o kontakt z biurem.
W ramach oferty:
- przejazd autokarem oraz opłaty drogowe
- realizacja programu i bilety wstępu
- bezpłatny udział 3/4 nauczycieli
- usługi pilockie i przewodnickie
- ubezpieczenie NNW
Kontakt z biurem:
- telefonicznie 570 104 750
- mailowo wycieczki@amicustravel.pl
AMICUS TRAVEL