WARMIA i MAZURY
2 dni


Dzień 1
RESZL: ZAMEK
Historia zamku reszelskiego sięga połowy XIII wieku i wiąże się z krzyżackim podbojem staropruskiej ziemi zwanej Bartą. W miejscu, gdzie stoi zamek, krzyżacy zbudowali grodek drewniano - ziemny, z którego dwukrotnie musieli uchodzić przed powstaniami podbitej ludności pruskiej. Później Reszel przeszedł pod panowanie biskupów warmińskich (1281) łączących jednocześnie władzę duchowną i świecką nad Warmią. Około roku 1350 biskup Jan z Miśni rozpoczął budową obecnego zamku, który wykończono między 1371 a 1400 rokiem. Zamek pełnił funkcję fortecy nadgranicznej, zwróconej przeciwko Litwie; umacniał przy tym panowanie biskupie w tej części kraju oraz niezależność od władzy terytorialnej Zakonu.

ŚWIĘTA LIPKA: BAROKOWE SANKTUARIUM
Znajduje się tutaj jedno z najbardziej znanych w Polsce sanktuariów maryjnych. Świętolipska bazylika wraz z obejściem krużgankowym i klasztorem jest jednym z najważniejszych zabytków baroku w północnej Polsce.

GIERŁOŻ: WILCZY SZANIEC
W samym sercu Mazur znajdują się porośnięte lasem ruiny kwatery głównej Adolfa Hitlera. Zamaskowane miasteczko w lesie - 200 budynków: schrony, baraki, 2 lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, urządzenia klimatyzacyjne, wodociągi, ciepłownie, dwie centrale dalekopisowe. W 1944r. mieszkało tu ponad 2000 osób. 20 lipca 1944 roku pułkownik hrabia Claus Schenk von Stauffenberg dokonuje tu nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 2
Śniadanie.
GIŻYCKO: TWIERDZA BOYEN
Giżycka Twierdza Boyen zajmuje 100 hektarów pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin. Jest zbudowana na planie gwiazdy. Powstała w połowie XIX wieku. Stanowiła główny element umocnień, które miały bronić Prusy przed Rosją. Twierdzę budowano w latach 1843 - 1846. Ma cztery bramy wjazdowe, w tym jedną wyposażoną w most zwodzony. Mury otaczające twierdzę mają ponad 2 kilometry długości.

MIKOŁAJKI: STOLICA MAZUR

Mikołajki powstały z połączenia trzech osad rybackich: wsi zwanej Koniec i wsi Nickelsdorf oraz oddzielonej wodą wsi Kozłowo. Do chwili zbudowania pierwszego mostu w 1516 r. do Kozłowa przepływano łodziami. Miasteczko, rozłożone malowniczo po obu stronach wąskiej cieśniny między jeziorami: Tałty i Mikołajskim, z ostrą wieżycą ewangelickiego kościoła, górującą ponad wodno-lądowym pejzażem, było przez wieki kwintesencją mazurskości.

KADZIDŁOWO: PARK DZIKICH ZWIERZĄT

Park znajduje się na terenie Puszczy Piskiej. Celem Parku jest umożliwienie poznania przede wszystkim gatunków rodzimych. Położenie Parku na śródleśnych łąkach umożliwia bytowanie zwierząt w warunkach zbliżonych do naturalnych. Większość zwierząt jest zaprzyjaźnionych człowiekiem, dlatego też możliwe jest wejście do niektórych gatunków na ich obszerne wybiegi a nawet karmienie, głaskanie i podziwianie z bliska. Ze względu na rozległość terenu i jego charakter, zwiedzanie Parku odbywa się tylko z przewodnikami, którzy opowiadają o poszczególnych zwierzętach, ich biologii, zwyczajach oraz potrzebie ochrony. Dotyczy to przede wszystkim gatunków rzadkich rzadkich ginących, jak ryś, wilk, puchacz, cietrzew, głuszec, jarząbek.

STĘBARK: MUZEUM BITWY POD GRUNWALDEM 1410 ROKU

Niewiele jest w historii Polski tak wielkich zwycięstw jak to nad Zakonem Krzyżackim w legendarnej Bitwie pod Grunwaldem. Dzięki niemu potwierdziła się wielka siła wojsk polskich, a odwieczny wróg – Krzyżacy – stracili Wielkiego Mistrza, Ulricha von Jungingena i zostali zmuszeni do odwrotu. Do dziś na Pola Grunwaldzkie przyjeżdżają tysiące turystów, aby na własne oczy zobaczyć miejsce tego wspaniałego tryumfu i dokładnie przestudiować przebieg bitwy.

Siedzibą muzeum jest pawilon mieszczący się pod amfiteatrem na Polach Grunwaldzkich. Można w nim podziwiać wystawę „Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim w latach 1409-1411”. Zobaczymy na niej m.in. średniowieczną broń, kopie chorągwi polskich i krzyżackich, pokazy multimedialne poświęcone poszczególnym fazom bitwy oraz specjalny pokaz dotyczący słynnego obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”.


Można zmodyfikować program wycieczki o atrakcje:
- Mamerki: Bunkry i Bursztynowa Komnata
- Mikołajki: Rejs statkiem po j. Śniardwy


Cena wycieczki uzależniona jest od liczby uczniów oraz miejsca wyjazdu.
Zainteresowanych prosimy o kontakt z biurem.


W ramach oferty:
- świadczenia: 1 nocleg, 1 obiadokolacja, 1 śniadanie
- przejazd autokarem oraz opłaty drogowe
- realizacja programu i bilety wstępu
- bezpłatny udział 3/4 nauczycieli
- usługi pilockie i przewodnickie
- ubezpieczenie NNW

Kontakt z biurem:
- telefonicznie 570 104 750
- mailowo wycieczki@amicustravel.pl


AMICUS TRAVEL