GÖRLITZ-DREZNO-SAKSONIA SZWAJCARSKA
3 dni


Dzień 1
GÖRLITZ: NAJPIĘKNIEJSZE MIASTO NIEMIEC
Dla wielu Görlitz jest nie tylko najpiękniejszym miastem w Niemczech, ale zwartym zabytkiem architektury o europejskim formacie. Miasto oferuje gościom bogatą historię i wspaniałą teraźniejszość. Bogactwo przeszłości widoczne jest w pejzażu miejskim po dziś dzień. Miasto posiada pamiątki z prawie każdej epoki architektury i urbanistyki. Podczas II wojny światowej miastu udało się uniknąć zniszczeń. W NRD zabytkowe budynki pozostawiono jednak samym sobie i z biegiem czasu niszczały aż do 1989 roku. Zjednoczenie Niemiec okazało się błogosławieństwem w szczególności dla Starego Miasta, które w całości odrestaurowano. Mając imponującą liczbę 4000 świeżo odrestaurowanych zabytków architektonicznych z okresu gotyku, renesansu, baroku i epoki wilhelmińskiej miasto jest dziś piękniejsze i bardziej szykowne niż kiedykolwiek.

Zwiedzanie z przewodnikiem:
- Kamienice nad Nysa
- Fara św. Piotra i Pawła
- Rynek Dolny, Ratusz, Waga Miejska
- Rynek Górny, Gruba Wieża
- Kościół św. Trójcy, Secesyjny Dom Towarowy
- Plac Maryjny, Kościół NMP

GÖRLITZ: MUZEUM ŚLĄSKIE
Od maja 2006 roku Muzeum Śląskie prezentuje ekspozycję stałą w jednym z najcenniejszych renesansowych budynków starego miasta w Görlitz: w Schönhofie (»Pięknym Dworze«). Na powierzchni 2 tys. metrów kwadratowych roztacza się panorama zmiennych losów kraju. Prezentowane jest tu śląskie rzemiosło i rękodzieło artystyczne z okresu od XVII do XIX wieku. Przedmioty codziennego użytku, wyroby rzemiosła i przemysłu, dokumenty życia wielkomiejskiego i dzieła sztuki przedstawiają bogaty w detale obraz Śląska w XIX i XX wieku. Dokumentując katastrofy XX wieku, które przyniosły krajowi dyktaturę, wojnę i wypędzenie, wystawa zwraca jednocześnie swą uwagę w kierunku dzisiejszego Śląska - kraju, który ponownie zajmuje swoje dawne miejsce w sercu zjednoczonej Europy spełniając rolę pomostu między narodami.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 2
Śniadanie.
DREZNO: PERŁA BAROKU
Drezno nazywane jest perłą baroku i Florencją Północy, w pełni zasłużenie. Nie zmieniły tego kręte losy historii i zniszczenia wojenne – z nich Drezno wyszło z podniesioną dumnie głową. Odbudowywało się latami i nadal się odbudowuje, bowiem spuścizna historyczno-kulturowa jest ważniejsza niż czas i potencjalne zyski z komercyjnych inwestycji. Częścią tej spuścizny jest także nasza wspólna polsko-saksońska historia. Dziś to jedno z najpiękniejszych niemieckich miast.

Zwiedzanie z przewodnikiem:
- Tarasy Brühla czyli bulwary nad Łabą
- Stare Miasto z zabytkowymi kamienicami
- Kościół Mariacki i Katedra św. Trójcy
- Opera Sempera
- Zamek ze skarbcem Augusta Mocnego

DREZNO: PAŁAC ZWINGER
Drezdeński Zwinger w samym sercu saksońskiego miasta stołecznego jest jednym z najbardziej znanych budowli barokowych Niemiec i obok kościoła Frauenkirche najsłynniejszym zabytkiem architektonicznym Drezna. Jego wnętrza skrywają w sobie światowej sławy muzea i tworzą kulisy dla licznych przedstawień muzycznych i teatralnych. Zwinger to miejsce skarbów rangi światowej! August Mocny kazał swojemu architektowi Matthäusowi Danielowi Pöppelmannowi oraz rzeźbiarzowi Balthasarowi Permoserowi wznieść to barokowe arcydzieło na początku XVIII wieku. Spektakularna budowla z piaskowca kryje w swoich słynnych zbiorach prawdziwe skarby: w Galerii Malarstwa »Starych Mistrzów« swoim urokiem oczarowuje Madonna Sykstyńska Raffaela. Niewiarygodną ilość po mistrzowsku wykonanych przedmiotów z chińskiej, japońskiej i miśnieńskiej porcelany zawdzięczamy manii kolekcjonerskiej Augusta Mocnego. Najstarsze muzeum na terenie Zwingera – Salon Matematyczno-Fizyczny jest dzisiaj jednym z najważniejszych na świecie muzeów prezentujących zabytkowe instrumenty naukowe. Zwiedzanie z audioquide: Galeria Starych Mistrzów, Kolekcja Porcelany, Salon Matematyczno-Fizyczny.

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 3
Śniadanie, wykwaterowanie.
BASTEI: SAKSONIA SZWAJCARSKA
Położona nad Łabą Szwajcaria Saksońska to prawdziwy raj dla osób, które lubią wędrować pośród urozmaiconych, skalnych krajobrazów. Na odwiedzających czekają tu delikatnie falujące grzbiety Gór Połabskich, fantazyjne kształty skał, gęste, zielone lasy i potężne, warowne twierdze. Ten niewielki, ale niezwykle urozmaicony region znajduje się zaledwie 100 km od granicy z Polską i oczarowuje swym pięknem każdego odwiedzającego.

BASTEI: SKALNE MIASTO Z KAMIENNYM MOSTEM
Bastei to imponujące naturalne skalne miasto we wschodnich Niemczech, położone nad rzeką Łabą. Stanowi ono jedną z największych atrakcji turystycznych i krajobrazowych na terenie Szwajcarii Saksońskiej. Te spektakularne formacje skalane powstały miliony lat temu w wyniku erozji wodnej i wznoszą się dziś majestatycznie na blisko 200 metrów nad poziom doliny rzeki Łaby. W pierwszej połowie XIX wieku wybudowano tu efektowny blisko 80 metrowy kamienny most, Łączący skały z ruinami dawnego średniowiecznego zamku Neurathen. Spacer pośród tych niesamowitych form skalnych dostarcza niezapomnianych wrażeń. Widoki z mostów oraz zawieszonych na skałach licznych platform widokowych na przełom Łaby i okolicę, potrafią przyprawić o zawrót głowy każdego miłośnika górskich wycieczek.

KÖNIGSTEIN: WAROWNY ZAMEK
Ta olbrzymia górska twierdza wykorzystuje rozległy płaskowyż, wznoszący się ponad 200 metrów nad poziom Łaby. Po uzupełnieniu naturalnych ścian skalnych murami powstał obiekt ongiś nie do zdobycia. Twierdzę wykorzystywano jako skarbiec w czasie niepokojów, a później również jako więzienie. W zabudowaniach fortecznych zgromadzono liczne pamiątki ilustrujące historię twierdzy. Z murów zamkowych rozciąga się piękny widok na całą okolicę.


Cena wycieczki uzależniona jest od liczby uczniów oraz miejsca wyjazdu.
Zainteresowanych prosimy o kontakt z biurem.


W ramach oferty:
- świadczenia: 2 noclegi, 2 obiadokolacje, 2 śniadania
- przejazd autokarem oraz opłaty drogowe
- realizacja programu i bilety wstępu
- bezpłatny udział 3/4 nauczycieli
- usługi pilockie i przewodnickie
- ubezpieczenie NNW i KL

Kontakt z biurem:
- telefonicznie 570 104 750
- mailowo wycieczki@amicustravel.pl


AMICUS TRAVEL