ŻNIN-WENECJA-BISKUPIN
1 dzień


ŻNIN: PRZEJAZD KOLEJKĄ WĄSKOTOROWĄ DO WENECJI
Dźwięk stukoczących kół, charakterystyczne dla pociągu kołysanie oraz możliwość podziwiania z okien typowych pałuckich krajobrazów, pokrytych szachownicą pól sprawia, że kolejka jest najpopularniejszym środkiem lokomocji łączącym atrakcyjne turystycznie miejscowości – Żnin, Wenecję, Biskupin i Gąsawę. Wagony jadą powoli, co pozwala wszystkim podziwiać piękne widoki. Przejazd kolejką wąskotorową na trasie Żnin - Wenecja.

WENECJA: MUZEUM KOLEJKI WĄSKOTOROWEJ
Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji to wyjątkowe miejsce - zarówno dla miłośników historii techniki, turystów zwiedzających najatrakcyjniejsze zakątki Polski, jak i dla najmłodszych, którzy nigdy nie kryli swego zamiłowania do kolei, a zwłaszcza parowozów... Weneckie muzeum to jeden z największych w Europie skansenów kolei wąskotorowej o rozstawie 600 mm. Zgromadziliśmy tu kilkadziesiąt niezwykłych eksponatów - między innymi 17 zabytkowych parowozów (najstarszy pochodzi z 1899 roku, kilka następnych z okresu I wojny światowej), wagony o najróżniejszym przeznaczeniu - towarowe, pasażerskie, drezyny ręczne i motorowe. Ekspozycję uzupełnia niezbędna infrastruktura kolejowa: zabytkowa poczekalnia, budka dróżnika ze szlabanem, torowiska z rozjazdami, zwrotnicami, żuraw wodny służący do uzupełniania poziomu wody w kotłach lokomotyw, obrotnica umożliwiająca zmianę kierunku jazdy.

WENECJA: RUINY ZAMKU
Na przesmyku miedzy Jeziorem Biskupińskim i Weneckim, znajdują się ruiny zamku rycerskiego z drugiej połowy XIV w. Już od końca XV w. traktowano je jako swoisty kamieniołom, z którego czerpano cegły i kamienie na różne inwestycje. Dzięki wieloletnim badaniom archeologicznym, które doprowadziły do odsłonięcia zachowanych murów z nawarstwień gruzu i ziemi, a następnie zabezpieczenia ich jako tzw. trwałej ruiny, pozostałości zamku prezentują się dzisiaj całkiem okazale. Pierwotnie twierdza wenecka składała się z czworoboku murów obronnych, w które wkomponowano prostokątny piętrowy dom mieszkalny, kwadratową wieżę ostatniej obrony i wysunięty budynek bramny ze zwodzonym mostem. Jest to plan niezwykle typowy, wielokrotnie powielany w dziesiątkach nizinnych zamków rycerskich, królewskich i biskupich z tego okresu. 

BISKUPIN: MUZEUM ARCHEOLOGICZNE
Niewątpliwą zaletą Biskupina jest pokazywanie „żywej historii”. Nie tylko można zobaczyć tu rekonstrukcje chat sprzed setek czy nawet tysięcy lat, ale jednocześnie poznać zwyczaje żyjących tu kiedyś ludzi, ich pracę i rzemiosło. Wiedzy tej jednak nie zdobywamy słuchając przydługich wykładów, a samemu uczestnicząc w codziennych zajęciach naszych przodków i niejako przenosząc się do ich epoki.

Zwiedzając Biskupin przesuwamy się od czasów najdawniejszych do nowszych. Na początku odwiedzamy Wioskę Neolityczną z Epoki Kamienia, gdzie znajdują się rekonstrukcje tzw. „długich domów” sprzed 6 tysięcy lat. W jednym z nich umieszczono wystawę „Epoka pierwszych rolników”. Następnie przechodzimy do Osiedla Obronnego Ludności Kultury Łużyckiej, gdzie znajduje się najbardziej charakterystyczny punkt rezerwatu – wał obronny z wieżą i bramą. Za nim znajdują się dwa rzędy chat, a kilka z nich posiada w pełni zrekonstruowane wnętrze.

Kolejnym punktem podczas zwiedzania jest Wioska Wczesnopiastowska, istniejąca tutaj już od VIII wieku. Zamieszkiwana była przez rzemieślników, i dziś również zobaczymy tu niektórych z nich pracujących w swoich warsztatach. Potem kierujemy się do Pawilonu Muzealnego, w którym prezentowana jest stała wystawa „Świt historii nad Jeziorem Biskupińskim”. Zaraz za nim znajduje się Kwatera Archeologii Doświadczalnej, w której prowadzi się hodowlę zwierząt i próbuje się wytwarzać przedmioty codziennego użytku dokładnie w taki sam sposób jak robili to dawni osadnicy.

Cena wycieczki uzależniona jest od liczby uczniów oraz miejsca wyjazdu.
Zainteresowanych prosimy o kontakt z biurem.


W ramach oferty:
- przejazd autokarem oraz opłaty drogowe
- realizacja programu i bilety wstępu
- bezpłatny udział 3/4 nauczycieli
- usługi pilockie i przewodnickie
- ubezpieczenie NNW

Kontakt z biurem:
- telefonicznie 570 104 750
- mailowo wycieczki@amicustravel.pl


AMICUS TRAVEL