BISKUPIN-KRUSZWICA
1 dzień


BISKUPIN: MUZEUM ARCHEOLOGICZNE

Niewątpliwą zaletą Biskupina jest pokazywanie „żywej historii”. Nie tylko można zobaczyć tu rekonstrukcje chat sprzed setek czy nawet tysięcy lat, ale jednocześnie poznać zwyczaje żyjących tu kiedyś ludzi, ich pracę i rzemiosło. Wiedzy tej jednak nie zdobywamy słuchając przydługich wykładów, a samemu uczestnicząc w codziennych zajęciach naszych przodków i niejako przenosząc się do ich epoki.

Zwiedzając Biskupin przesuwamy się od czasów najdawniejszych do nowszych. Na początku odwiedzamy Wioskę Neolityczną z Epoki Kamienia, gdzie znajdują się rekonstrukcje tzw. „długich domów” sprzed 6 tysięcy lat. W jednym z nich umieszczono wystawę „Epoka pierwszych rolników”. Następnie przechodzimy do Osiedla Obronnego Ludności Kultury Łużyckiej, gdzie znajduje się najbardziej charakterystyczny punkt rezerwatu – wał obronny z wieżą i bramą. Za nim znajdują się dwa rzędy chat, a kilka z nich posiada w pełni zrekonstruowane wnętrze.

Kolejnym punktem podczas zwiedzania jest Wioska Wczesnopiastowska, istniejąca tutaj już od VIII wieku. Zamieszkiwana była przez rzemieślników, i dziś również zobaczymy tu niektórych z nich pracujących w swoich warsztatach. Potem kierujemy się do Pawilonu Muzealnego, w którym prezentowana jest stała wystawa „Świt historii nad Jeziorem Biskupińskim”. Zaraz za nim znajduje się Kwatera Archeologii Doświadczalnej, w której prowadzi się hodowlę zwierząt i próbuje się wytwarzać przedmioty codziennego użytku dokładnie w taki sam sposób jak robili to dawni osadnicy.

KRUSZWICA: MYSIA WIEŻA
Dzisiejsza Mysia Wieża, wznosząca się nad Kruszwicą na 32 metry, jest pozostałością po zamku zbudowanym przez Kazimierza Wielkiego w połowie XIV wieku. Widać przy niej także fragmenty murów. W średniowieczu warownia była wyspą połączoną z lądem zwodzonym mostem. W ruinę zamkowe mury obrócili Szwedzi w 1657 r. Z wysadzonej w powietrze budowli ocalała jedynie wieża, udostępniona do zwiedzania pod koniec XIX wieku. Na jej szczyt prowadzi 109 schodków. Poza widokami na malowniczą okolicę, atrakcją wspinaczki są ekspozycje prezentujące dzieje Kruszwicy i przyrodnicze walory Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia.

KRUSZWICA: REJS STATKIEM PO JEZIORZE GOPŁO
Podróż zaczyna się na przystani pod Mysią Wieżą. Statek płynie następnie wzdłuż półwyspu Rzępowskiego, mijając po drodze kluby żeglarski i wioślarski, a następnie kieruje się ku wyspie startowej. Dopiero stamtąd widać dobrze, jak długi jest tor wioślarski i ile wysiłku włożyć muszą osady łodzi biorących udział w sportowych regatach na Gople, aby dotrzeć do mety pod Mysią Wieżą. Rusałka" płynie dalej. Mijając trzcinowiska. Widać dziesiątki gatunków ptaków wodnych, dla których Gopło to ostoja spokoju. Na temat przyrody nadgoplańskiej podczas rejsu ciekawie opowiada turystom kapitan statku.

Cena wycieczki uzależniona jest od liczby uczniów oraz miejsca wyjazdu.
Zainteresowanych prosimy o kontakt z biurem.


W ramach oferty:
- przejazd autokarem oraz opłaty drogowe
- realizacja programu i bilety wstępu
- bezpłatny udział 3/4 nauczycieli
- usługi pilockie i przewodnickie
- ubezpieczenie NNW

Kontakt z biurem:
- telefonicznie 570 104 750
- mailowo wycieczki@amicustravel.pl


AMICUS TRAVEL