ŁEBA-KASZUBY
3 dni
Dzień 1
BĘDOMIN: MUZEUM HYMNU NARODOWEGO
Urodził się to Józef Wybicki - twórca tekstu Mazurka Dąbrowskiego, który stał się hymnem Polski. W muzeum gromadzone są pamiątki związane z Józefem Wybickim a także muzykalia patriotyczne, z których możemy poznać najstarsze wersje Mazurka. W Muzeum prezentowane są dwie wystawy stałe. Pierwsza zatytułowana „Józef Wybicki i jego epoka”, która ukazuje życie i działalność publiczną Józefa Wybickiego oraz okoliczności powstania „Mazurka Dąbrowskiego”. Druga wystawa przedstawia rolę „Mazurka Dąbrowskiego” w podtrzymaniu świadomości narodowej Polaków w okresie zaborów i w ich walkach o odzyskanie utraconej państwowości, począwszy od XIX wieku aż po okres II wojny światowej.
CHMIELNO: RODZINNE MUZEUM CERAMIKI KASZUBSKIEJ
Tradycja garncarstwa w rodzinie Neclów sięga dziesięciu pokoleń. W 1993 roku w ceglanym budynku warsztatu, otwarto w muzeum ceramiki. Przez dziesięciolecia wyroby rodziny Neclów zdobyły niemałe uznanie, nie tylko na Kaszubach ale i w całym kraju. Założycielem warsztatu garncarskiego był w 1907 r. Franciszek Necel, zaś dzieło ojca rozwinął jego syn Leon. Charakterystycznymi motywami, które już od 100 lat zdobią wyroby z zakładu Neclów to różdżka bzu, mały i duży tulipan, gwiazda kaszubska, rybia łuska, wianek kaszubski oraz lilia. Elementami, które wpływają na niezwykłość i oryginalność ceramiki są kompozycja ornamentyki, kolorystyka, różnorodność kształtów oraz sposób formowania masy plastycznej. Wszystko to można w tu zobaczyć a nawet samemu wykonać. Oprócz tego można prześledzić cały proces powstawania wyrobów i poznać historię garncarskich tradycji Neclów, o której opowiadają z dumą Karol i Rafał Neclowie kontynuujący rodzinną tradycję.
Przyjazd na miejsce zakwaterowana, obiadokolacja.
Dzień 2
Śniadanie.
SŁOWIŃSKI PAK NARODOWY: KRAINA RUCHOMYCH WYDMY
Ruchome wydmy są ewenementem przyrodniczym Słowińskiego Parku Narodowego i unikalną atrakcją turystyczną. Położone są miedzy jeziorem Łebsko, a morzem. Powstały z akumulacji piasku wyrzucanego na brzeg przez fale morskie. Piasek osuszany przez wiatr i słońce, wywiewany silnymi wiatrami w głąb lądu tworzy wysokie wydmy. Siła działania wędrującej wydmy jest ogromna, bowiem zagraża ona roślinności i zasypuje wszystko co napotyka na swej drodze. Jej moc zależy od siły wiatru, wysokości stoku, czoła wydmy i ukształtowania terenu. Ruchome piaski tworzą przepiękny pustynny krajobraz, unikatowy w Europie, zwany często polską Saharą.
RĄBKA: WYRZUTNIA RAKIET
Placówka znajduje się na terenie dawnego rakietowego poligonu, który powstał już w 1940 roku. W trakcie II Wojny Światowej Niemcy przeprowadzali na tym terenie próby z użyciem pocisków rakietowych. Odbywało się to w ramach projektów Rheinbote (V4) oraz Rheintochter. Kiedy zakończyły się zbrojne działania, teren przeszedł w ręce Armii Czerwonej. Później, w latach 1967-1974 została otwarta Stacja Sondażu Rakietowego. W ramach tego przedsięwzięcia testowano polską meteorologiczną rakietę, zwaną Meteorem. Miała ona służyć do badań górnych części atmosfery.
Obecnie ekspozycja muzealna obejmuje przede wszystkim rakiety, które pochodzą z różnych okresów. Pierwsze z nich datuje się na czas II wojny światowej. Oprócz tego w muzeum podziwiać można także elementy rakiet, zabudowania wojenne, bunkier dowodzenia, pozostałości po stacjach radiolokacyjnych, lej wyrzutni, fundamenty hali montażowej oraz różnego rodzaju inne militaria. Warto wiedzieć, że w pomieszczeniach poniemieckich znajdują się różne wystawy, przede wszystkim "Łeba w starej fotografii", a także galeria burmistrzów miasta. Wielką atrakcją turystyczną jest także wieża widokowa, z której można podziwiać przepiękny krajobraz.
ŁEBA: RUCHOMA WYDMA ŁĄCKA
Wydma Łącka to najbardziej znane miejsce Słowińskiego Parku Narodowego. Ten skrawek pustynnego krajobrazu przyciąga turystów wypoczywających w Łebie i okolicach. Z uwagi na sporą wysokość (ok.42 m n.p.m.) wydma ta nazywana jest często Górą Łącką. Ruchoma wydma przemieszczają się nawet kilka metrów rocznie. Wydma Łącka zawdzięcza swą nazwę wiosce Łączka, która została zasypana przez piaski ok 300 lat temu. Ze szczytu Łąckiej Góry roztacza się niezapomniany widok: w kierunku zachodnim rozciągają się olbrzymie wydmy, na końcu których widać latarnię w Czołpinie, bardziej na lewo widnieje wzgórze Rowokół i tafla jeziora Łebsko. Wędrówka ok. 18 km.
Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.
Dzień 3
Śniadanie, wykwaterowanie.
SMOŁDZINO: MUZEUM PRZYRODNICZE SŁOWIŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO
Zobaczymy tu ekspozycję prezentującą przyrodę najważniejszych ekosystemów Słowińskiego Parku Narodowego: morza, plaży, wydm, lasów i jezior. Fotogramy, gabloty z preparowanymi zwierzętami występującymi w parku pozwalają na zapoznanie się bliżej z przyrodą, którą normalnie trudno nam będzie doświadczyć na żywo. W Muzeum znajdują się również eksponaty archeologiczne, m.in. narzędzia i naczynia, jakimi posługiwała się ludność zamieszkująca Pomorze w odległych epokach archeologicznych.
CZOŁPINO: LATARNIA MORSKA
W pobliżu Czołpina na terenie Słowińskiego Parku Narodowego znajduje się niewielka, ale urocza latarnia morska zbudowana z czerwonej, licowanej cegły. Z daleka przypomina zamkową basztę. Powstała w latach 1872 – 1875. Stoi samotnie na wysokiej, zalesionej wydmie, z dala od siedzib ludzkich. Od brzegu morskiego dzieli ją 1000 metrów. Latarnia mierzy zaledwie 25 metrów, ale z jej szczytu rozciąga się wspaniały widok na jeziora Łebsko i Gardno, świętą górę Słowian – Rowokół, Wydmę Czołpińską i panoramę Słowińskiego Parku Narodowego. Pierwotnie latarnia działała w oparciu o olej, którego spalano niemałe ilości. Dopiero w latach międzywojennych zainstalowano oświetlenie elektryczne. Jest najbardziej oddaloną od skupisk ludzkich tego rodzaju budowlą.
CZOŁPINO: RUCHOMA WYDMA CZOŁPIŃSKA
Za daleko na Saharę? Nic straconego – w Polsce mamy własną. Wydma Czołpińska zaczaruje każdego wyjątkowym i przede wszystkim niespotykanym w naszym kraju krajobrazem. Jest najwyższą wydmą dostępna dla turystów po zachodniej stronie Jeziora Łebsko. Jej wysokość wynosi około 40 m n.p.m. i systematycznie przesuwa się w kierunku wschodnim.
Można zmodyfikować program wycieczki o atrakcje:
- Wieżyca: Wieża widokowa
- Kościerzyna: Muzeum Kolejnictwa
- Góra Łącka: Przejazd melexami do Łeby
- Łeba: Rejs statkiem pirackim po Bałtyku
Cena wycieczki uzależniona jest od liczby uczniów oraz miejsca wyjazdu.
Zainteresowanych prosimy o kontakt z biurem.
W ramach oferty:
- świadczenia: 2 noclegi, 2 obiadokolacje, 2 śniadania
- przejazd autokarem oraz opłaty drogowe
- realizacja programu i bilety wstępu
- bezpłatny udział 3/4 nauczycieli
- usługi pilockie i przewodnickie
- ubezpieczenie NNW
Kontakt z biurem:
- telefonicznie 570 104 750
- mailowo wycieczki@amicustravel.pl
AMICUS TRAVEL