KÓRNIK-ROGALIN-PUSZCZYKOWO
1 dzień


KÓRNIK: ZAMEK
Budowę zamku rozpoczęto prawdopodobnie w XIV wieku, gdy właścicielami Kórnika był historyczny ród Górków. Murowana, otoczona fosą twierdza obronna została ukończona około 1430 roku, z kolei w XVI wieku została przebudowana w stylu renesansowym. W jego murach gościło wiele znamienitych osobistości, w tym Henryk Walezy, który w 1574 roku odwiedził posiadłość, przejeżdżając przez Kórnik w drodze na koronację do Krakowa.

Nowy okres świetności zamku nastąpił w drugiej połowie XVIII wieku. Jego właścicielką została wówczas Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka, która przebudowała swoją siedzibę nadając jej charakter barokowej rezydencji arystokratycznej. Ostatnią przebudowę zamku przeprowadził natomiast Tytus Działyński, za sprawą którego w XIX wieku niegdysiejsza twierdza przeobraziła się w okazałą posiadłość utrzymaną w duchu neogotyku angielskiego, zachowanym do czasów współczesnych. Z zamkiem wiąże się również legenda, która głosi, że nocą po parku i zamkowych komnatach przechadza się Teofila z Działyńskich. Duch dawnej właścicielki posiadłości nazywany jest Białą Damą, od koloru sukni na jej jedynym portrecie.

KÓRNIK: ARBORETUM
Arboretum wokół zamku w Kórniku to prawdziwa ostoja spokoju w niezakłóconym cywilizacją zakątku przyrodniczym. Zabytkowa architektura, wiekowe drzewa i dekoracyjne rośliny sezonowe umilają spacery i odpoczynek o każdej porze roku. Zebrano tutaj bogatą kolekcję drzew i krzewów pochodzących z umiarkowanej strefy półkuli północnej. Szczególnie liczne gatunki reprezentują flory drzewiaste wschodniej Azji (Japonia, Korea, Chiny) i Ameryki Północnej. W kolekcjach rosną także drzewa i krzewy z górskich obszarów Azji Środkowej i Kaukazu. Liczba gatunków i odmian w kolekcjach arboretum wynosi obecnie około 3500.

ROGALIN: PAŁAC
Zespół pałacowo-parkowy w Rogalinie ma szczególne znaczeniem dla kultury Polski dzięki wyjątkowym, ponadregionalnym wartościom zabytkowym, krajobrazowym oraz niematerialnym - związanym ze świadectwem życia i działalności rodziny Raczyńskich na przestrzeni ponad 150 lat. Zespół cechuje integralność stylistyczna i kompozycyjna założenia w typie entre cour et jardin, w obrębie którego architektura budynków spójnie łączy cechy stylistyczne charakterystyczne dla baroku, rokoka i klasycyzmu. Pałac jest jedną z najwybitniejszych realizacji 2. poł. XVIII w. w Polsce, nawiązującą do okazałej warszawskiej architektury rezydencjonalnej oraz stanowiącą inspirację dla wielkopolskich siedzib arystokracji z tego okresu. Wartość artystyczna prezentowanej w galerii obrazów kolekcji malarstwa polskiego i zagranicznego z przełomu XIX i XX wieku, z licznymi dziełami autorstwa tak znamienitych twórców, jak: Jacek Malczewski, Jan Matejko, Aleksander Gierymski, Wojciech Kossak, Józef Pankiewicz, Władysław Podkowiński, Wojciech Weiss, Olga Boznańska, Józef Mehoffer, Stanisław Wyspiański oraz wartość przyrodnicza wyjątkowego w skali Europy skupiska pomnikowych dębów na terenie parku nadają obiektowi walor unikatowości. Bardzo dobra rozpoznawalność obiektu i jego znaczenie dla lokalnej społeczności czyni go jednym z symboli Wielkopolski.

PUSZCZYKOWO: MUZEUM ARKADEGO FIEDLERA
Muzeum mieści się w starym domu rodziny Fiedlerów w Puszczykowie pod Poznaniem. Willę tę Arkady Fiedler kupił od państwa w roku 1946, po powrocie do kraju z wojennej emigracji. W 1948 sprowadził tu z Londynu swą żonę włoskiej narodowości, Marię z domu Maccariello, oraz dwóch nieletnich wówczas synów, Arkadego Radosława i Marka. Z biegiem lat rosło zainteresowanie czytelników Arkadego Fiedlera domem, w którym mieszkał i tworzył, a także gromadzonymi w nim eksponatami z podróży. To nasunęło pisarzowi i jego rodzinie pomysł stworzenia w rodzinnej willi muzeum.



Cena wycieczki uzależniona jest od liczby uczniów oraz miejsca wyjazdu.
Zainteresowanych prosimy o kontakt z biurem.


W ramach oferty:
- przejazd autokarem oraz opłaty drogowe
- realizacja programu i bilety wstępu
- bezpłatny udział 3/4 nauczycieli
- usługi pilockie i przewodnickie
- ubezpieczenie NNW

Kontakt z biurem:
- telefonicznie 570 104 750
- mailowo wycieczki@amicustravel.pl


AMICUS TRAVEL