POZNAŃ-MIĘDZYRZECKI REJON UMOCNIONY-ZIELONA GÓRA
2 dni


Dzień 1
POZNAŃ: PALMIARNIA
Na powierzchni 4600 m2 utworzono kilkanaście pawilonów, spośród których do zwiedzania udostępnionych jest 10. Łącznie prezentowanych jest tu około 17.000 roślin z 1100 gatunków. Zobaczymy tu rośliny sawannowe, tropikalne i subtropikalne, charakterystyczne dla basenu Morza Śródziemnego, Ameryki, Afryki czy Australii. Są tu różnego rodzaju palmy, pnącza, kaktusy, storczyki, paprocie, aloesy, sagowce, ananasowate, bananowce, fikusy. Jest też pieprz czarny, wanilia, gaj cytrusowy, 10-metrowy dąb korkowy, wysoki na 18 m daktylowiec czy hura – drzewo o pniu pokrytym kolcami. W akwarium można podziwiać 170 gatunków ryb oraz 150 gatunków roślin wodnych. W sumie jest tu aż 37 zbiorników. Na terenie palmiarni znajduje się też ciekawie urządzona kawiarnia z ekspozycją rzeźb i minerałów i sklep z pamiątkami.

POZNAŃ: INTERAKTYWNE CENTRUM BEZPIECZEŃSTWA „SKODA”
Centrum Bezpieczeństwa stworzone przez markę ŠKODA, łączy w sobie edukację motoryzacyjną z rozrywką dla wszystkich. Tu każdy pozna tajniki bezpiecznej i ekologicznej jazdy oraz zgłębi sekrety techniki kryjące się pod maskami aut. Wszystko to dzięki takim atrakcjom, jak: symulatory jazdy samochodem, zderzeń oraz dachowania: przekrój poprzeczny samochodu; filmy, quizy oraz zajęcia dla dzieci i młodzieży prowadzone przez animatora; trójwymiarowe motopuzzle; interaktywne instalacje, waga przeciążeniowa, urządzenia do pomiaru czasu reakcji, alkogogle i wiele innych. To pierwsze tak zaawansowane technicznie i przyjazne Interaktywne Centrum Bezpieczeństwa w Polsce.

POZNAŃ: KATEDRA
To jeden z najstarszych polskich kościołów, a przy tym najstarsza polska katedra. Jest ona jednym z prawdopodobnych miejsc chrztu Mieszka I. Pierwszy kościół wczesnoromański powstał tu już w X wieku, za czasów Mieszka I, a w 968 roku ustanowiono katedrę i patrona Św. Piotra. Było to wówczas pierwsze polskie biskupstwo. Wchodząc do tego potężnego kościoła odczuwa się przeszywający chłód wielu wieków historii. W tych murach spoczywają pierwsi władcy polscy - książę Mieszko I, król Bolesław I Chrobry, król Mieszko II, Kazimierz Odnowiciel, Przemysł I, Bolesław Pobożny i król Przemysł II.

POZNAŃ: STARE MIASTO
Stare Miasto to jedno z najciekawszych miejsc do odwiedzania w Poznaniu. Piękny renesansowy ratusz, zabytkowe kamieniczki, urokliwe uliczki, wiele muzeów, knajpki, kawiarenki i spacerujący ludzie tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca. Od wiosny do jesieni tętni życiem do późnych godzin wieczornych. Tu także odbywa się wiele imprez, spektakli i koncertów.

Zwiedzanie z przewodnikiem:
- Renesansowy Ratusz Miejski – o godz. 12-tej można oglądać trykające się koziołki
- domki budnicze z charakterystycznymi podcieniami – dawniej handlowano tam rybami, świecami i solą
- budynek Wagi Miejskiej i miejski pręgierz – miejsce wymierzania kar
- Odwach – dawna siedziba straży miejskiej i policji
- Kościół Farny – imponujące rozmiarem wnętrze w barokowym stylu
- pomnik Jana Nepomucena i Bamberki

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 2
Śniadanie, wykwaterowanie.
PNIEWO: MIĘDZYRZECKI REJON UMOCNIONY
Podziemia są cennym zabytkiem sztuki fortyfikacyjnej XX w. i atrakcyjnym obiektem turystycznym regionu jako największe w Europie pozostałości fortyfikacji. Budowę rozpoczęto się w 1936 r., a już do wybuchu wojny Niemcy wybudowali 106 żelbetonowych bunkrów, w tym 21 połączono siecią podziemnych tuneli o łącznej długości ponad 30 kilometrów i głębokości do 40 metrów. Potężny system fortyfikacji, uzupełniony zaporami miał zabezpieczyć najważniejszy odcinek wschodniej granicy Niemiec. Stał się, po Linii Maginota, jednym z najciekawszych kompleksów fortyfikacyjnych w Europie.

Labirynt tuneli, dworców kolejowych i hal, wybudowanych kilkadziesiąt metrów pod ziemią, fascynuje rozmachem przedsięwzięcia, nowatorskimi rozwiązaniami technicznymi. Militarny system umocnień wzmocniony zaporami, zbudowanych został przez Niemców w latach 1934–1944 dla obrony wschodniej granicy. Budowy fortyfikacji nigdy nie zakończono zgodnie z opracowanymi planami. Do wybuchu drugiej wojny światowej zrealizowano około jedną trzecią założeń. Prace zostały wstrzymane na rozkaz Hitlera w 1938 roku z uwagi na wysokie koszty i zmianę doktryny wojennej. Po wojnie, na krótko, część obiektów służyła celom wojskowym, wiele wysadzono w celu pozyskania stali pancernej.

ZIELONA GÓRA: MUZEUM ZIEMI LUBUSKIEJ (Muzeum Wina i Muzeum Dawnych Tortur)
Muzeum należy do najstarszych placówek muzealnych na terenie Środkowego Nadodrza. Powstało na początku lat 20. XX wieku jako niemieckie Heimatmuseum, realizując modną wówczas ideę regionalizmu i dążyło do udokumentowania historii “małej ojczyzny”. Obecnie artystyczno-historyczne zbiory muzeum, związane z regionem datowane od średniowiecza po współczesność, liczą ponad 17 000eksponatów. Znajdują się wśród nich wysokiej rangi jednostkowe zabytki, a także cenne kolekcje prezentowane na stałych wystawach i czasowych ekspozycjach.

Muzeum Wina to jedyna w polskim muzealnictwie ekspozycja stała poświęcona winiarstwu. Wystawa ukazuje zarówno pracę na winnicy, jak i w piwnicy winiarskiej. Eksponaty m. in.: szpadle, motyki, sekatory, kilofy, opylacze, opryskiwacze oraz kosze do noszenia winogron, miazgownica, prasy winiarskie, filtry, pompy ręczne i elektryczne, urządzenia do korkowania i etykietowania. Ponadto na wystawie sporo miejsca poświęcono tematowi wina w sztuce.

Muzeum Dawnych Tortur jest największą w Polsce wystawą ukazującą stosowanie prawa karnego, system wymierzania kar oraz metody tortur w średniowieczu i w czasach nowożytnych. W piwnicach prezentowane są liczne eksponaty związane z dawnym sądownictwem na obszarze Dolnego Śląska. Do najcenniejszych autentycznych obiektów znajdujących się na wystawie należą wyjątkowe w skali europejskiej, wykonane z piaskowca kamienie hańbiące. Prezentowana jest także księga protokołów z procesów czarownic oraz wiele narzędzi służących do torturowania - m.in. hiszpański osioł, żelazna dziewica, kołyska Judasza, rozmaite typy foteli czarownic, kabat, stół do rozciągania, dyby drewniane oraz topory i miecz katowski.


Można zmodyfikować program wycieczki o atrakcje:
- Poznań: Przejazd kolejką "Maltanka"
- Poznań: Nowe ZOO
- Poznań: Rogalowe Muzeum - warsztaty
- Poznań: Termy Maltańskie


Cena wycieczki uzależniona jest od liczby uczniów oraz miejsca wyjazdu.
Zainteresowanych prosimy o kontakt z biurem.


W ramach oferty:
- świadczenia: 1 nocleg, 1 obiadokolacja, 1 śniadanie
- przejazd autokarem oraz opłaty drogowe
- realizacja programu i bilety wstępu
- bezpłatny udział 3/4 nauczycieli
- usługi pilockie i przewodnickie
- ubezpieczenie NNW

Kontakt z biurem:
- telefonicznie 570 104 750
- mailowo wycieczki@amicustravel.pl


AMICUS TRAVEL