TORUŃ 
2 dni


Dzień 1

TORUŃ: DOM MIKOŁAJA KOPERNIKA

Nie ulega wątpliwości, że Mikołaj Kopernik urodził się w Toruniu, dlatego też tu, w dwóch zabytkowych kamienicach należących niegdyś do jego rodziny znajduje się muzeum prezentujące sylwetkę wielkiego astronoma i jego dokonania. Zwiedzający mogą oczekiwać wiedzy i wrażeń ogniskujących się wokół trzech tematów: nauka dawna i współczesna, życie codzienne rodziny mieszczańskiej w późnogotyckim hanzeatyckim domostwie oraz życie i dzieło Mikołaja Kopernika. Na gości czeka nowoczesna, multimedialna, interaktywna ekspozycja wykorzystująca najwspanialsze osiągnięcia współczesnego muzealnictwa: aplikację na smartfony, dzięki której zwiedzający mogą pogłębiać swoją wiedzę związaną z wystawą, hologramy czy projekcje wizualne. Jedną z nowości jest udostępnienie zwiedzającym wyjątkowej, średniowiecznej więźby dachowej, na której rozgrywa się pokaz rozgwieżdżonego nieba, przypominający, że to właśnie tutaj po raz pierwszy młody Mikołaj skierował swe oczy ku gwiazdom.

TORUŃ: KATEDRA ŚWIĘTOJAŃSKA
Ceglana Katedra to gotycka wysoka hala, z drugim największym w Polsce, siedmiotonowym dzwonem „Tuba Dei” licznymi pamiątkami kopernikowskimi, miejscem chrztu Mikołaja Kopernika i pochowanym sercem króla Jana Olbrachta. Kościół był miejscem licznych uroczystości, w których udział brali królowie polscy. Był też ośrodkiem świata możnego patrycjatu toruńskiego i okolicznej szlachty, którzy opiekując się nim fundowali kaplice, epitafia, nagrobki, zachowane i podziwiane do dziś.

TORUŃ: RATUSZ STAROMIEJSKI – WEJŚCIE NA WIEŻĘ
Jest to najpopularniejszy punkt widokowy w Toruniu. Zlokalizowany na szczycie wieży Ratusza Staromiejskiego, na wysokości 40 m. Rozpościera się stąd wspaniała panorama całego toruńskiego Średniowiecznego Zespołu Miejskiego oraz innych dzielnic miasta.

TORUŃ: REJS STATKIEM PO WIŚLE

Statek pływa po Wiśle na długości całego toruńskiego Średniowiecznego Zespołu Miejskiego. Jest to wspaniałym sposób do podziwiania z jednej strony panoramy starówki, z drugiej niemal dzikiego i zalesionego brzegu Wisły.

TORUŃ: STARE MIASTO

Toruń. Miasto magiczne. Czerwona gotycka cegła, zabytki, niebywała panorama Starego Miasta, dwa rynki, Wisła, Mikołaj Kopernik, Zakon Krzyżacki, uniwersytet, kultura, sztuka, międzynarodowe festiwale, pierniki, piękne toruńskie legendy. To tu na Starym Mieście spotkamy spacerujących artystów, naukowców, studentów, zakochane pary trzymające się za ręce oraz niezliczone ilości turystów nadciągających właśnie do Torunia z całego świata. Każdy podziwia architekturę, szuka inspiracji, wypoczywa, wpatruje się w rytm miasta, wsłuchuje w jego dźwięki. To miasto to prawdziwa perełka pełna niezwykłych atrakcji.

Zwiedzanie z przewodnikiem:
- Rynek Staromiejski, Ratusz, Dwór Artusa, Kościół Mariacki, Ulica Szeroka
- Aleja Piernikowa, Pomnik Mikołaja Kopernika i Flisaczka, pręgierz
- Krzywa Wieża, Dom Mikołaja Kopernika, Katedra
- Ruiny Zamku Krzyżackiego, mury obronne z bramami
- Bulwary nad Wisłą

Przyjazd na miejsce zakwaterowania, obiadokolacja.

Dzień 2
Śniadanie, wykwaterowanie.
TORUŃ: MUZEUM TORUŃSKIEGO PIERNIKA Z WARSZTATAMI

W
poprzemysłowych wnętrzach dawnej fabryki utworzona została ekspozycja, dzięki której goście odwiedzający muzeum będą mogli poznać poszczególne wątki tematyczne:
Piernikowe korzenie: ta część ekspozycji poświęcona jest początkom piernikarstwa w Toruniu. Zwiedzający będzie mógł zobaczyć galerię niezwykłych form piernikowych oraz poznać technologię wypiekania pierników na przestrzeni wieków.
Zmysłowy świat piernika: prezentowane są tu główne składniki ciasta piernikowego ze szczególnym uwzględnieniem przypraw. W tej części ważną funkcję pełni sala wypieku, w której muzealni goście, pod opieką „toruńskiej piernikarki” przygotują w tradycyjny sposób historyczny dekoracyjny piernik.
Piernik w salonie, kuchni, sklepie i klubie: to opowieść o tym jaką rolę pierniki spełniały w życiu codziennym, jak je reklamowano, sprzedawano i podawano.
Laboratorium piernikowe: odwiedzający będą mogli uzyskać informację nie tylko na temat toruńskiego piernika, ale także innych miejsc związanych z tradycją przygotowania tego przysmaku.

TORUŃ: PLANETARIUM - SEANS
Sala Planetarium to miejsce, w którym, dzięki specjalnej aparaturze, wyświetlane są popularne pokazy astronomiczne. Projekcje trwają około 40 minut. Zależnie od tytułu, opowiadają o wielkości i budowie Wszechświata, opisują najbardziej popularne gwiazdozbiory na niebie, przybliżają tajemnice planet i galaktyk. Niezwykłe, przestrzenne obrazy tworzone są przez animacje video wyświetlane z projektorów. Pokrywają one ruchomym obrazem całą kopułę ponad głowami widzów (tzw. system fulldome). Siedząc wygodnie w fotelach oglądamy seanse. Nad naszymi głowami pojawiają się tysiące gwiazd i kosmiczne animacje. Opowieść prowadzi dla nas narrator, a całości dopełnia muzyka.

TORUŃ: OGRÓD ZOOBOTANICZNY

Swój dom znalazły tu lemury, konie huculskie, żubry, surykatki, jeżozwierze, niedźwiedzie himalajskie, egzotyczne ptaki, mieszkające w ptaszarni, w której panuje klimat tropików, oraz gady i płazy. Najmłodsi zwiedzający chętnie spędzają czas w mini zoo, w którym mieszkają bardzo sympatyczne i przyjaźnie nastawione zwierzaki - kózki karłowate, owca czteroroga, kozy syryjskie oraz osioł domowy.

Spośród roślin zobaczymy tu 100-letnią sosnę czarną, 150-letni platan klonolistny, orzech czarny, buk pospolity purpurowy, leszczynę turecką, miłorząb dwuklapowy, jedyne w Toruniu drzewo korkowca mandżurskiego, ozdobny świerk serbski występujący w Europie tylko w górach na Bałkanach i jodłę olbrzymią sprowadzoną do Europy z Ameryki Północnej w 1831 roku.


41 – 45 uczniów: 230 zł/os.

Można zmodyfikować program wycieczki o atrakcje:
- Żywe Muzeum Piernika 19 zł/os.
- Dom Legend Toruńskich 14 zł/os.
- Młyn Wiedzy - wystawy główne 14 zł/os.
- Młyn Wiedzy - Ścieżka Dorastania" 8 zł/os.
- Manufaktura Cukierków 13 zł/os.
- Muzeum Historii Torunia 11 zł/os.
- Piwnice: Obserwatorium astronomiczne 15 zł/os.
- Grębocin: Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa 20 zł/os.


Zgłoszenia na wycieczkę:

- telefonicznie 570 104 750
- mailowo wycieczki@amicustravel.pl


Cena wycieczki zawiera:

- świadczenia: 1 nocleg, 1 obiadokolacja, 1 śniadanie
- realizacja programu i bilety wstępu
- opłaty za usługi przewodnickie
- bezpłatny udział 3-4 nauczycieli

Cena nie zawiera opłaty za wynajem autokaru!

AMICUS TRAVEL